10 grzechów głównych wychowywania dzieci w Tunezji

Na początku chciałabym zwrócić uwagę, iż post nie ma na celu przedstawienia jak WSZYSCY Tunezyjczycy w taki sposób wychowują swoje dzieci. Chcę przedstawić zachowania które występują a z punktu widzenia Polki budzi zdziwienie i czasami lekko bulwersuje. Pamiętajcie, iż nie da się opisać całego narodu tunezyjskiego, bo to nie jest monolit. To jak ludzie wychowują swoje dzieci zależy od wykształcenia, środowiska w którym żyją, czy mieszkają na wsi czy w mieście, czy podążają ślepo za tradycją czy słuchają współczesnych zaleceń lekarzy… A teraz pora na grzechy.

  1. Tunezyjskie dzieciaki nie znają pojęcia pójść wczas do spania. Nawet kilkuletnie dzieci potrafią spędzać czas na zewnątrz pomimo późnej godziny. Dla rodziców przyzwyczajanie dzieci do rutyny i do wczesnego pójścia spać przez dziecko to fanaberia.
  2. Rodzice prawie nie zajmują się dziećmi i dzieci żyją samopas. Więcej spędzają czas na ulicy z kolegami niekontrolowani przez rodziców niż w domu z rodzicami, a jeżeli już to kładą dziecko przed tv by nie przeszkadzało.
  3. Karę za nieposłuszeństwo jest np. dostanie do zjedzenia ostrą pastę harrisę, przywiązywanie do nogi stołu, dostanie klapsa.
  4. Podejście do bezpieczeństwa dziecka w aucie jest zerowe. Dzieci nie jeżdżą w fotelikach, nie są im zapinane pasy. Co więcej niejednokrotnie można zobaczyć na tunezyjskich drogach jak na skuterze jedzie cała rodzina z maleńkimi dziećmi na rękach rodziców.
  5. Bardzo szybko wprowadza się dzieciom do diety jedzenie jakie jedzą dorośli czyli ostre potrawy tunezyjskie a do tego słodkie napoje.
  6. Bywa, że na wesela maluje się już 2-latki, przy czym matka/babka idąca z dzieckiem nie ma wcale makijażu.
  7. Maleńkie dzieci ubiera się grubo pomimo wysokiej temperatury.
  8. Chłopców nie uczy się obowiązków domowych, natomiast dziewczynki od małego uczy, że mają usługiwać rodzinie, nawet braciom.
  9. Rodzice raczej nie czytają dzieciom bajek czy innych książek. Nie zachęcają ich też do tego.
  10. Gdy w domu jest dużo dzieci, część daje się pod opiekę rodzinie lub sąsiadom.