6 najbardziej popularnych elementów biżuterii, które każda Tunezyjka powinna mieć

Okładka książki Les bijoux de Tunisie

Dzięki bogatej historii i różnorodności kulturowej Tunezja jest krajem, w którym tradycja jest ściśle związana z rzemiosłem. Tradycyjne akcesoria tunezyjskie to symboliczne elementy tunezyjskiego dziedzictwa. Odzwierciedlają tożsamość kulturową i różnorodność różnych regionów kraju.

Tradycyjna biżuteria tunezyjska wywodzi się od rdzennych ludów żyjących na terenach Tunezji – Berberów (Imazighen). W przeszłości biżuteria odzwierciedlała miejsce kobiety w społeczeństwie i jej pochodzenie. Tak więc kobiety Berberów i mieszkańcy obszarów wiejskich ozdabiały się dużą rustykalną biżuterią srebrną i koralową, podczas gdy kobiety miejskie ozdabiały się wyrafinowaną złotą biżuterią ozdobioną kamieniami szlachetnymi. Wciąż jednak są popularne wśród Tunezyjek zwłaszcza w czasie ślubów i innych uroczystości.

Biżuteria w Tunezji służy kilku ważnym celom: ekonomicznym, symbolicznym, praktycznym i ozdobnym oraz kulturowym. Ozdoby są własnością kobiety, którymi może dysponować według własnego uznania. Zabytkowa biżuteria jest często przekazywana z pokolenia na pokolenie w rodzinie. Kobiety również otrzymują ją od swojego przyszłego męża z okazji ślubu ale też i w trakcie małżeństwa. Zgromadzona biżuteria jest kapitałem kobiety w złocie i srebrze.

Berberyjska biżuteria jest prosta, wykonana głównie ze złota bądź srebra ale też miedzi. Materiały ozdobne to głównie kamienie półszlachetne – bursztyn, korale, perły. Elementy ozdobne pojawiające się w biżuterii, które mają też charakter symboliczny to tradycyjne symbole berberyjskie – ręka Fatimy, półksiężyc, ryby czy monety, mające odstraszać złe oko. Biżuteria ta składa się nie tylko z naszyjników, bransolet, kolczyków, pierścieni czy broszek ale też ozdób na głowę.

6 głównych elementów biżuterii, które są niezbędne dla każdej Tunezyjki

  • Rayhana – naszyjniki wykonane z małych metalowych kółeczek, często zdobione kamieniami półszlachetnymi.
  • Kolczyki – Zwykle mają kształt księżyca lub khomsy i są ozdobione koralikami, kamieniami półszlachetnymi i elementami metalowymi.
  • Tlila – naszyjnik ozdobiony 7 monetami, perłami, metalowymi elementami i innymi koralikami.
  • Meguies – pierścionki o skomplikowanym designie.
  • Khlel – tunezyjska tradycyjna fibula (broszka). Zwykle ma kształt trójkąta lub księżyca.

Kholkhal – trafycyjna bransoletka na kostkę, noszona przez kobiety w dniu ślubu.