Wywiad z moją koleżanką Tunezyjką

Kiedy zaczęłam prowadzić blog na Facebooku 2,5 roku temu już wtedy chciałam aby na blogu pojawiały się wywiady z Tunezyjczykami z różnego zakątka kraju i z ludźmi związanymi z Tunezją. Pierwszą osobą z którą odważyłam się przeprowadzić mini wywiad była moja koleżanka, którą poznałam mieszkając w Tunezji.
Na początek chciałabym Cię zapytać o protest Tunezyjek sprzed kilku dni, który odbył się przed parlamentem, na.którym kobiety domagały się poligamii…
E: Manifestacje nie są tak naprawdę rozwiązaniem by te kobiety uzyskały to czego chcą. Poligamia istnieje w islamie ale większość ludzi nie rozumie na czym ona polega. Ponieważ należy przestrzegać pewnych reguł, takich jak choćby zdolność finansowa – rzeczy, której większość Tunezyjczyków nie ma. Rozumiem potrzeby kobiet, aby wyjść za mąż i mieć dzieci ale muszą zrozumieć, że to nie wszystko. To wspólna podróż przez całe życie. A ja jako Tunezyjka i muzułmanka przede wszystkim nie chcę dzielić męża z żadną inną kobietą i mówienie tego nie oznacza, że jestem przeciwna ponieważ islam daje nam prawo do akceptacji drugiej żony lub nie…
Czyli sama nie zaakceptowałabyś kolejnej żony swojego męża gdyby miał taką możliwość?
E: Ha! Może będziemy jeszcze dzielić to samo łoże?! Proszę Cię. On jest moim mężczyzną. Wiem, odpowiadam trochę agresywnie ale no cóż… Myślę, że odpowiedziałam na to pytanie w poprzedniej odpowiedzi. (Moja koleżanka tuż przed wywiadem została szczęśliwą mężatką, bardzo żałuję, że nie mogłam z nią wtedy być).
Co myślisz o nowym prawie które ma wejść za niedługo w życie a mianowicie o równym dziedziczeniu przez synów i córki?
Myślę, że to prawo ma na celu sprowokować pewne partie i dla celów politycznych. A Ty nie chcesz sobie zawracać tym głowy. Polityka nie jest szlachetna. Mnie osobiście to prawo nie przeszkadza. Każdy kto chce zastosować doktrynę islamską (szarija) nadal może tak uczynić.
Kiedy zaczęłaś nosić hijab?
Zaczęłam nosić hijab 8 lat temu. Dokładnie 26 grudnia 2011 roku. (Moja koleżanka ma około 24 lata, wstyd się przyznać ale nie pamiętam dokładnie).
Czy w lecie nie jest Ci za gorąco w hijabie i w tych wszystkich ciuchach?
Nie, przeciwnie. Kiedyś czułam się źle i było mi gorąco ale po założeniu hijabu, i reszty mogę Ci powiedzieć, że czuję się świetnie. To tak jakby wiedzieć, że Bóg jest zadowolony, to pomaga. (Moja kumpela nosi hijab, zakłada luźne, długie sukienki które nie odsłaniają jej ciała. Oczywiście na zewnątrz, w domu to całkiem inna dziewczyna)
Gdybyś miała możliwość zamieszkania w innym kraju to co byś wybrała? Zostałabyś nadal w Tunezji czy jednak wyjechała?
Cały czas mówię sobie, że chcę opuścić ten kraj ponieważ życie tutaj jest ciężkie. Ale są momenty kiedy uświadamiam sobie, że to jest miejsce gdzie się urodziłam, gdzie dorastałam. To jest część mojej tożsamości. Więc może tylko tak mówię, bo nie mam dość doświadczenia z życiem za granicą.
Co lubisz a czego nie znosisz w Tunezji i w jej społeczeństwie?
Uwielbiam fakt, że jesteśmy państwem, który broni wolności i że pomimo tego co się dzieje ludzie wciąż bronią naszej muzułmańskiej tożsamości. Nienawidzę tego, że niektórzy ludzie nie mają dobrych manier, mają problem z zaakceptowaniem innych i ludzi, którzy osądzają bez zrozumienia i myślą stereotypowo itp. Mam na myśli, że jak każdy inny kraj mamy dobrych i złych ludzi.
Co myślisz o Tunezyjczykach?
Więc… Z tego co widzę, czytam czy doświadczam mężczyźni nie ważne czy jest to Tunezyjczyk czy Brytyjczyk są dobrzy (w tym mój mąż) i są źli mężczyźni, którzy czynią życie kobiety piekłem. Większość naszych mężczyzn jest konserwatywna ale też sprawiają, że kobieta czuję się jak królowa czy jak diament.
A co myślisz o Tunezyjczykach czy Tunezyjkach które wiążą się z obcokrajowcami?
Jeżeli łączy ich prawdziwa miłość to nie mam nic do powiedzenia ale niestety większość z nich naprawdę wykorzystuje uczucia drugiej osoby by opuścić kraj. Niektórzy ludzie znajdują miłość a inni są tylko dla papierów.
I ostatnie pytanie. Co wiesz o Polsce?
Jeżeli mam być szczera to niestety nic. 🙂
Wywiad przeprowadziłam rok temu – 27 stycznia 2019 roku stąd takie a nie inne pytania.