Boże Narodzenie w Tunezji

Hotel The Residence w Tunisie

Pomimo tego, że Tunezja jest krajem muzułmańskim w stolicy czy nadmorskich kurortach można poczuć magię świąt Bożego Narodzenia. Oficjalnie w Tunezji nie ma wyznawców chrześcijaństwa wśród Tunezyjczyków jednak ze względu na dużą liczbę zagranicznych rezydentów głównie z Europy czy Afryki subsaharyjskiej oraz turystów kurorty są skąpane w bożonarodzeniowych ozdobach.

Pasterka w Katedrze Św. Wincenta a Paolo

Galerie handlowe czy hotele na ten czas są przyozdabiane lampkami, świątecznymi ozdobami i choinkami. Organizowane są też jarmarki bożonarodzeniowe w hotelach – rzemieślnicy i inne marki wystawiają tam swoje produkty. W programie są również zajęcia dla dzieci. Odwiedzający mają okazję odkryć oryginalne, lokalne produkty, a dzieci mogą się bawić, ucząc się dzielenia i przyjemności dawania. W dniach 24-26 grudnia w luksusowych restauracjach można zjeść odświętną kolacje. W menu znajdziemy foie gras, pierś z kaczki, grzane wino, raclette, degustacje kawioru, sery a także ostrygi oraz przygotowane ciasta i czekoladki. W supermarketach dostępne są choinki we wszystkich możliwych rozmiarach, lampki choinkowe, wielokolorowe kule oraz inne akcesoria i ozdoby wszelkiego rodzaju. W tuniskiej katedrze Św Wincenta a Paolo co rok odbywa się pasterka i msze w Boże Narodzenie. Niektórzy Tunezyjczyjczycy kupują w tym czasie choinki aby ucieszyć swoje małe dzieci. Część Tunezyjczyków jest bardzo przeciwna tego typu atrakcjom, inni nie mają nic przeciwko.

Jednak na spokojnym zachodzie czy południu kraju życie płynie normalnym rytmem, brak ozdób w przestrzeni publicznej, jest też problem z zakupem choinki czy ozdób.

W Tunezji jeśli nie jest to weekend dni 24-26 grudnia są zwykłym dniami, nie są to wolne dni tak jak u nas w Polsce.