Co przywieźć z Tunezji?

Jeden z wielu sklepów w tuniskiej medinie

Lecisz na wakacje do Tunezji i chciał*byś kupić jakąś pamiątkę z wakacji dla siebie czy bliskich? Obawiasz się, że nic ciekawego nie znajdziesz? Nic się nie bój! Tunezja słynie ze swoich souków (czyli targów) na których znaleźć można wszystko. Warto jednak pamiętać, że na wielu bazarach w kurortach trzeba się targować a pierwsza podana cena przez sprzedawcę jest sporo zawyżona. Skąd wiedzieć na jakiej cenie poprzestać? Zanim wybierzesz się na souk, udaj się do sklepu gdzie są już podane stałe ceny. To też świetna alternatywa dla osób które nie znoszą targowania.

Lubisz breloczki, kolekcjonujesz magnesy na lodówkę z różnych państw a może pocztówki? Spokojnie, w kurortach tego typu pamiątek jest pełno.

Jedzenie – ku pochwale podniebienia

Zakupy w Tunezji zaczęłabym od jedzenia. Na przykład daktyle – świeże daktyle ze straganu w Tunezji to nie to samo co te dostępne w polskich sklepach choćby z napisem Made in Tunisia. Podobnie jest z przyprawami, które kuszą zniewalającymi zapachami na stoiskach bazarowych – kumin, chilli, kurkuma czy nawet szafran. Kolejną propozycją jest jedna z najlepszych na świecie oliw z oliwy oraz harrisa – pasta paprykowa z której Tunezja słynie. Nie mogłabym nie polecić słodyczy typu chałwa, you you, baklewa, makroudh, kaak warka a zwłaszcza ze słynnej cukierni Massmoudi, która ma swoje lokale w kilku nadmorskich miastach. Jeśli chodzi o alkohole to polecam likier Thibarine albo brandy z fig – Boukha.

Kosmetyki

Z Tunezji warto również kupić różne olejki- jaśminowy, arganowy, Wielbicielki makijażu, zwłaszcza te które mają skłonności do alergii powinny się rozejrzeć za kholem, który w krajach arabskich jest używany przez kobiety nie tylko aby podkreślić oczy ale także profilaktycznie, chroniąc oczy przed podrażnieniami. W Tunezji popularny jest też przyspieszacz do opalania Olive & Citron, który już podczas wakacji można wykorzystać ale pamiętajcie o filtrze!

Ubrania i dodatki

Na tunezyjskim souku znajdziecie mnóstwo wyrobów skórzanych – torebki, paski, portfele. Ja szczególnie polecam ubrania w tunezyjskim stylu – jebby, kaftany, chechie – tradycyjny kapelusz tunezyjski albo torby czy też kosze z liści palmowych z oryginalnymi zdobieniami.

Tunezyjska ceramika (H.G.)

Do domu

W Tunezji można zakupić mnóstwo pięknych rzeczy do domu. Osobiście jestem zakochana w tunezyjskiej ceramice misy, talerze, tajiny, popielniczki, całe zastawy stołowe w piękne, oryginalne wzory, ręcznie malowane. Ceramikę tunezyjską można kupić w każdym mieście ale najlepszy wybór jest w Nabeul, jeśli masz okazję udaj się na Avenue Farhat Hached, a jeżeli będziesz w pobliżu w piątek, zajrzyj na targ, który jest idealnym miejscem na zakup wszelkiego rodzaju pamiątek, w tym pięknej ceramiki. Jak już jesteśmy przy ceramice to wspomnę o ręcznie malowanych kaflach, które wyglądają jak obrazy. Tunezja to idealne miejsce na zakup wyrobów z miedzi np. dzbanów. Warto też rozejrzeć się za szklankami z orientalnymi zdobieniami. Pijąc herbatę miętową w takiej szklance od razu przeniesiesz się z powrotem do tunezyjskich wakacji. A jesli chcesz dodać swojemu mieszkaniu nutkę orientalnego stylu rozejrzyj się za orientalną lampą.

Lubisz piękne zapachy? Kup Bhoor czyli tunezyjskie kadzidła o zniewalających zapachach.

Biżuteria – skarby ze srebra

Co powiecie o biżuterii? Warto zwrócić uwagę na biżuterię amazigh lub chickhan. Dostępna jest też “zwykła” biżuteria, mnie najbardziej urzeka ta z motywem ręki Fatimy. Od razu też wspomnę aby nie kupować biżuterii z koralowcem. Wywóz tego typu rzeczy jest zakazany z Tunezji.

Tunezyjskie dywany (H.G)

Dywany – ozdoba tradycji

Będąc w Kairouane warto rozejrzeć się za dywanami. Dywany z Kairouan są w całości wykonywane ręcznie, począwszy od strzyżenia owiec, poprzez selekcję i pranie wełny, przędzenie nici, a kończąc na tkaniu samych dywanów. Ceny nie są małe ale dbałość o szczegóły i rygorystyczny system kontroli gwarantuje najwyższą jakość.

Shisha

Jeśli spróbowaliście palić shishe (fajkę wodną) to pewnie chcielibyście mieć taką i w Polsce. Nie ma problemu, shisha jest dostępna wszędzie. Do wyboru, małe, duże, użytkowe czy ozdobne. Owszem w Polsce można kupić shishe czy tytoń do shishy ale moim zdaniem to nie to samo.

Na koniec wspomnę o przepisach. Zawsze wybierając się na wakacje sprawdzajcie przepisy celne zarówno swojej destynacji wakacyjnej – w tym przypadku Tunezji i polskie czy innego kraju w którym mieszkacie. Tunezyjskie przepisy można sprawdzić pod tym linkiem.