Eid Al Fitr w Tunezji

Eid Al Fitr, zwane też w Tunezji Eid Sghir czyli małe święto, to 2 dni świąt na zakończenie ramadanu. W Tunezji wszystkie instytucje typu banki, urzędy, poczta oraz supermarkety są zamknięte.

Tuż przed świętami kobiety zaczynają przygotowania do świąt, przygotowując tradycyjne słodkie wypieki. Cżęść kobiet po prostu kupuje słodycze w cukierniach stąd końcówka ramadanu cukiernie i stoiska z wypiekami przeżywają jeszcze większe oblężenie. Podobna sytuacja jest ze sklepami odzieżowymi, które często w tym okresie są otwarte do późnych godzin by rodzice mogli kupić swoim dzieciom nowe ubrania specjalnie na Eid.

Święta odbywają się zaraz po ramadanie. Aby ustalić datę zakończenia ramadanu, oczekuje się na noc zwątpienia 29 dzień ramadanu. Władze muzułmańskie spotykają się tego dnia, aby obserwować niebo i wyglądając półksiężyca. Mufti Republiki Tunezji podaje dokładną datę zakończenia ramadanu a tym samym kiedy odbędą się święta.

Rano w święta Tunezyjczycy, w większości mężczyźni wybierają się do meczetu na modlitwy Salat al Eid. Tunezyjki przygotowują śniadanie składające się z ciastek, kawy i mleka; dzieciaki szybko kończą śniadanie, ubierają nowe ubrania kupione specjalnie na tą okazję, dorośli również ubierają z tej okazji odświętne ubrania. Dzieciom podarowane są drobne kwoty pieniędzy (nazywa się to Mahba). Później całą rodziną wybierają się do dziadków, rodzice zabierają też swoje dzieci do parków rozrywki czy na spacery.

Na tunezyjskich stołach królują przeróżne ciastka: różne rodzaje graiby, tajine, kaak warka, mlebes, baklava, bachkoutou i inne.

Bachkoutou, jeljlanya, tajine amande

Zgodnie z muzułmańskim zwyczajem wielu ludzi daje zakat (pieniądze lub rzeczy) potrzebującym.

Z okazji świąt życzą sobie błogosławionych świąt – Eid Mubarak lub typowo tunezyjsko Aidik Mabrouk (do 2+ osóby – Aidkom Mabrouk).