Harga

AFP

Harga nazywana w Tunezji nielegalna migracja Tunezyjczyków (i innych narodowości zwłaszcza mieszkańców Afryki Subsaharyjskiej), przez Morze Śródziemne do Włoch. Głównie decydują się na taką migrację młodzi Tunezyjczycy, jednak nie brakuje gotowych na ten krok Tunezyjek czy całych rodzin z małymi dziećmi.

Emigracja do Europy nie jest nowym zjawiskiem w Tunezji. Jednak nielegalna emigracja (Harga) między tunezyjskim a włoskim wybrzeżem rozpoczęła się w 1990 r. już na większą skale, kiedy Włochy ratyfikowały Układy z Schengen nakładające w ten sposób wizy wjazdowe dla obywateli Tunezji.

Wystarczy przeszukać sieci społecznościowe, aby natknąć się na kilka stron na Facebooku, które zachęcają młodych Tunezyjczyków do podjęcia harga, a nawet służą jako fora dyskusyjne dla tych, którzy poważnie rozważają podjęcie się niebezpiecznego przekroczenia Morza Śródziemnego.

Przyczyny

Przyczyny migracji Tunezyjczyków można podzielić na wewnętrzne i zewnętrzne. Bezrobocie – 15%, korupcja, brak perspektyw, słabe zarobki, młodzi wykształceni Tunezyjczycy często nie mają szans na pracę w zawodzie bez znajomości, trudności w uzyskaniu wizy do europejskiego kraju aby móc legalnie przebywać i pracować. To najczęstsze przyczyny wymieniane przez osoby, które zdecydowały się na nielegalną migrację lub, które myślą o niej.

Zewnętrzną przyczyną jest to, iż w Europie można liczyć na dużo lepszy standard życia. Ważnym powodem (o którym raczej nie usłyszycie z ust Tunezyjczyka albo nie przeczytacie w opracowaniach na temat nielegalnej emigracji) jest to, iż wielu Tunezyjczyków myśli, że w Europie pieniądze spadają z nieba. Mają wyidealizowany obraz krajów europejskich, myśląc, że tutaj można łatwo znaleźć bardzo dobrze płatną pracę i łatwą pracę, że szybko można się dorobić. Na ten stan rzeczy mają wpływ sami Tunezyjczycy którym udało się wyemigrować legalnie lub nielegalnie. Kiedy Tunezyjczyk wraca do kraju by odwiedzić rodzinę często przyjeżdża z dużą ilością prezentów dla całej rodzinki, wynajmuje super auto, mieszkanie by spędzić urlop w Tunezji. Krótko mówiąc pokazuje się jaki to on nie jest bogaty. Opowiada jak świetnie mu się żyje nie wspominając o trudach życia. Często taka osoba, która żyje w Europie wysyła pieniądze do Tunezji dla rodziny aby i jej standard życia się polepszył. Stąd też wiele osób i rodzin jest chętna by podjąć to ryzyko.

Ochotnicy podróżują na pontonach, starych łodziach płacąc od 3000 do 8000 dt. Często całe rodziny składają się by jedna osoba wyjechała. Wyruszają z wielu miejsc w Tunezji (m.in. Kerkenah, Zarzis, Bizerte) by dotrzeć do wyspy Lampedusy, Sardynii lub Sycylii. Stamtąd przedostają się na kontynentalne Włochy albo dalej do Francji czy Niemiec. Niektórzy płacą za to najwyższą cenę – życie. Płynąc nieodpowiednim środkiem lokomocji, napotykając złe warunki atmosferyczne giną…

Według Tunezyjskiego Forum Praw Gospodarczych w 2019 roku nielegalnej emigracji do Włoch dokonało aż 3614 Tunezyjczyków. Chociaż w ostatnich latach można zauważyć tendencję wzrostową, rok 2019 odnotował spadek w porównaniu do 2018 roku gdzie emigracji dokonało nad 5 000 osób. Część z tych osób udało się zarówno służbom włoskim jak i tunezyjskim zatrzymać, i zawrócić do Tunezji.

Jak radzi sobie Tunezja z nielegalną emigracją swoich obywateli?

Granic morskich codziennie strzeże Garde National i wojsko, dzień w dzień wypływają na patrole wiele żołnierzy i funkcjonariuszy Gwardii Narodowej. Ich rolą jest nie tylko strzec granic morskich Tunezji ale także zapobiegać nielegalnego przerzutu narkotyków z Włoch do Tunezji.

Kultura

Harga jest również często wymieniana w tunezyjskiej kulturze popularnej. Tunezyjscy raperzy w swoich utworach często poruszają tematy związane z emigracją, ryzykiem, tęsknotą, życiem w Europie. Najbardziej znaną piosenką o tej tematyce jest “Wala Lela”, w której Balti rapuje – “Nkhamem bil 7arga fi beli za3ma na7reg wela lela/Myślę o harga, jest w mojej głowie. Powinienem to zrobić czy nie?

Już wkrótce, prawdopodobnie w październiku na antenie tunezyjskiej telewizji pojawi się nowy serial opowiadający o harga. “Harga” miała być emitowana podczas ramadanu jednak ze względu na koronawirusa nie udało się nakręcić wszystkich scen. Co ciekawe, jeden z bohaterów grany jest przez szwagra jednej z czytelniczek – Gosi.