Informacje o koronawirusie w Tunezji

Jak dotychczas w Tunezji wykryto jeden przypadek zakażenia koronawirusem – 40-letni Tunezyjczyk podróżujący z Włoch promem. Codziennie w tunezyjskich mediach pojawiają się materiały o możliwym przypadku zakażenia, jednak bardzo szybko okazuje się, iż był to fałszywy alarm. Tunezyjskie władze cały czas kontrolują sytuację. Na obecną chwilę zastanawiają się nad zawieszeniem lotów z i do Włoch. W związku z decyzją władz Arabii Saudyjskiej zostały zawieszony loty z Tunezji do Jeddy i Medyny. Na początku lutego dzięki pomocy władz Algierii zostało sprowadzonych do kraju kilku Tunezyjczyków mieszkających w Chinach.

Już w styczniu na wszystkich lotniskach oraz portach morskich czy przejściach granicznych pojawiły się dodatkowe kontrole związane z koronawirusem. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło następujące środki w ramach zapobiegania chorobie w Tunezji:

  • Wzmocnienie współpracy z Urzędem Lotnictwa Cywilnego i lotnisk oraz linii lotniczych w zakresie zarządzania sprawami na pokładzie samolotów poprzez powiadamianie o każdej podejrzanej sprawie i identyfikację podróżnych z krajów o podwyższonym ryzyku, jak Chiny czy Włochy. Ta identyfikacja jest przeprowadzana za pomocą specjalnego kwestionariusza rozprowadzanego podczas lotu i zbieranego przy wyjściu z samolotu przez zespoły kontroli granicznej. 
  • Instalacja kontroli temperatury za pomocą kamer termowizyjnych przy wjeździe na wszystkie lotniska, przeznaczona dla pasażerów zagrożonych.  Kamery termowizyjne służą do monitorowania temperatur pasażerów i wykrywania gorączki, jednego z oznak koronawirusa. Podejrzane przypadki są przenoszone do izolowanego pomieszczenia, aby sprawdzić ich stan zdrowia i przeprowadzić niezbędne analizy w laboratorium referencyjnym utworzonym w tym celu przez Ministerstwo Zdrowia.
  • W przypadku osób narażonych na ryzyko zostaną one poinformowane o środkach zapobiegawczych i poinformowane o potrzebie pozostania w domu i skontaktowania się z lekarzem prowadzącym, w przypadku pojawienia się objawów sugerujących zakażenie „2019-nCoV” w ciągu 14 dni od ich powrotu z dotkniętych obszarów i wezwania pogotowia, jeśli pojawią się objawy ze strony układu oddechowego w gorączce.