Jak ubierają się Tunezyjki?

Tunezyjki

Wciąż spotykam się z wyobrażeniami ludzi, którzy nigdy nie byli w Tunezji, iż kobiety w tym kraju są pozakrywane od stóp do głów. A rzeczywistość jest zgoła inna niż wyobrażenia. Tunezyjki noszą różne stroje.

Idąc ulicami jakiegokolwiek miasta w Tunezji można zobaczyć zarówno kobiety w ubraniach bardziej odsłaniające ciało jak i bardzo zakryte. Niech nie zdziwi Was więc widok Tunezyjki w krótkich spodenkach i bluzce z dekoltem – taki widok nie jest niczym specjalnym w miastach na wybrzeżu czy w stolicy.

Ważnym elementem ubioru kobiet w Tunezji jest hijab czyli chusta zasłaniająca włosy oraz szyję. Z moich obserwacji wynika, iż mniej więcej połowa kobiet nosi chustę. Powodów dla których Tunezyjki noszą hijab jest wiele, m.in.:

  • ze względów religijnych,
  • “w rodzinie kobiety noszą hijab to i ja będę”,
  • z przymusu – ktoś z rodziny naciska na zasłanianie włosów,
  • aby wyjść za mąż – wiele kobiet zaczyna nosić hijab w momencie kiedy myśli o znalezieniu kandydata na męża, w pewnych kręgach uważa się, iż kobieta zasłaniająca włosy jest bardziej porządna.

Tunezyjki noszą hijab na wiele sposobów – luźno założona chusta na głowę, szczelnie upięta chusta tak aby zakrywała włosy oraz szyję czy też inne wariacje. Kobiety zakładają hijab nie tylko wychodząc na zewnątrz ale także będąc w tym samym pomieszczeniu w którym przebywa mężczyzna niespokrewniony. Przed Jaśminową Rewolucją mniej kobiet nosiło hijab a to ze względu na to, iż władza była przeciw noszeniu chusty. W czasach rządu Bourgiby czy Ben Alego obowiązywał zakaz noszenia chusty w instytucjach państwowych, edukacyjnych, kobiety noszące hijab były też często dyskryminowane w miejscach pracy.

W Tunezji można też spotkać się z kobietami noszącymi nikab, jednak jest to bardzo niewielki odsetek Tunezyjek. Od 2019 roku wprowadzono zakaz noszenia nikabu w instytucjach publicznych, administracji. Osobiście widziałam tylko dwie kobiety noszące nikab, które były z mojego miasta w Tunezji.

Wspomnę jeszcze o nieszczęsnej burce (na zdjęciu u góry), którą często wspomina się w kontekście ubioru Arabek. W Tunezji nie spotkacie tak ubranej kobiety. Ten ubiór spotkać można tylko w Afganistanie.

Wiele kobiet nie nosi nikabu ani hijabu ale nosi się skromnie tzn nosząc ubrania z długim rękawem, bez dekoltów. Ale też można się spotkać z kobietami które wcale nie stronią od odważniejszych strojów.

O ile w przypadku młodych kobiet widać różnorodność w ubiorze tak pośród starszych kobiet widać większy konserwatyzm. Częściej można spotkać starszą kobietę w chuście, w ubraniach zasłaniających całe ciało.

W większych miastach na wybrzeżu panuje liberalizm w temacie ubioru, jednak na zachodzie czy na południu kraju można zauważyć w stylu ubioru kobiet większy purytanizm. Dużo też zależy czy to miasto czy wieś, jak duże miasto albo z jakiej dzielnicy pochodzi dana kobieta.

W Tunezji kobiety mają swoje tradycyjne stroje. Nikab czy hijab w czasach protektoratu francuskiego czy na początku niepodległości Tunezji nie był używany. Tunezyjki głównie zasłaniały się safseri (na zdjęciu), nosiły inne tradycyjne stroje. Dzisiaj safseri noszone jest czasami przez starsze kobiety a młode zakładają je zazwyczaj tylko w dzień hammamu przed swoim ślubem. Ślub to najlepsza okazja do noszenia tradycyjnych sukni np. fouta & blousa, kaftan czy inne regionalne tradycyjne suknie. Trzeba przyznać, że Tunezyjki wyjątkowo lubią błyszczeć na tego typu imprezach. Bardzo świecące suknie to najczęstszy strój Tunezyjek zarówno wśród młodych jak i starszych.

Nie mogłabym nie wspomnieć o dziwnym (jak dla mnie zwyczaju) noszenia piżam jako strój wyjściowy… Ile to razy widziałam jak kobiety w takim stroju wychodziły na miasto na zakupy…

W jakim stroju Tunezyjki korzystają z basenów lub plaż?

AFP

Można zobaczyć Tunezyjki zarówno w bikini, stroju kąpielowym jednoczęściowym, jak i w burkini czyli stroju zasłaniającym prawie całe ciało, uszytym z tego samego materiału co stroje kąpielowe. Bywa, że Tunezyjki kapią się i w ubraniach. Zaskoczeniem może być dla wielu informacja, że niektóre hotele w Tunezji nie akceptują na basenie burkini.