Jak witają się Tunezyjczycy?

Obraz jbelimed z Pixabay

Tunezyjczycy to naród bardzo wylewny i ekspresyjni.  Kontakt fizyczny i gesty są powszechnie używane do wyrażania uczuć lub komunikowania się. Ogólnie Tunezyjczycy są bardzo otwartym narodem więc nawet gdy dopiero został*ś przedstawion* może nawiązać kontakt fizyczny poprzez uścisk dłoni, całusy w policzek lub przytulenie. Osoby bardziej konserwatywne zachowają większy dystans. W kręgach bardziej konserwatywnych kobieta nie poda ręki, dlatego warto by mężczyzna poczekał na ruch ze strony kobiety. Jeżeli Tunezyjczycy witają się uściskiem dłoni to koniecznie prawą ręką. Bliscy znajomi, rodzina najczęściej przytulają się na powitanie i całują w policzki parzyście – dwa lub cztery całusy, również mężczyźni. Dzieci często witają rodziców całując w czoło, okazując tym szacunek albo całując ramię i kładąc głowę na ramieniu lekko przytulając.

Rozpoczęcie konwersacji musi koniecznie zacząć się od pytań jak czuje się rozmówca i jego rodzina, niejednokrotnie pytając o samopoczucie każdego z osobna. Najczęstsze powitania jakie można usłyszeć w Tunezji to:

  • Asslema! – cześć! – unikalne powitanie dla dialektu tunezyjskiego, którego Tunezyjczycy najczęściej używają,
  • Marhbe! – witaj!
  • Lebes? – jak się masz?
  • Spakhir – dzień dobry
  • Salama aleykum – dzień dobry, bardziej oficjalne
  • ca va? – wszystko dobrze?
  • chnwa hwelek? – jak się masz?

Na kanale na YouTube Tunezja. Moje miejsce na ziemi znajdziecie podstawowe zwroty na powitanie i pożeganienie.

W trakcie rozmowy dużo gestykulują a ich rozmowy są głośne, co dla Polaka_i może się wydawać kłótnią. Tunezyjczycy często zwracają się do siebie per “bracie/siostro” czyli “khouya/okhti” nawet jeśli zupełnie się nie znają. Innym zwrotem popularnym w komunikacji jest “sahbi” co znaczy “przyjacielu“. Podczas rozmowy telefonicznej bardzo często pytają o to gdzie znajduje się rozmówca używając zwrotu “winik?”, a witają się ze znajomymi zwrotem “waaaa“, co ma swój odpowiednik w naszym “hej“.