Jaśmin – narodowy kwiat Tunezji

Bukiecik jaśminu – machmoum

Zamknij oczy i wyobraź sobie, że idziesz wieczorem z przyjaciółmi ulicami jednego z miast Tunezji, czujesz bryzę morską, zniewalający zapach dań kuchni tunezyjskiej i nagle przykuwa twoją uwagę piękny zapach jakiegoś kwiatu. To na pewno jaśmin. Ten krzew o białych, drobnych kwiatach i urzekającym zapachu, który rośnie głównie w północnej części kraju od wczesnego lata (czerwiec) do jesieni (listopad).

Jaśmin pochodzi z Azji a sama nazwa od yāsmin z języka perskiego co oznacza pachnący kwiat”.

W Tunezji kwiaty jaśminu wykorzystywane są do produkcji perfum, olejków eterycznych (mała buteleczka takiego olejku to koszt kilku dinarów) a także w gastronomii (aromatyzowanie napojów). Aby uzyskać jeden kilogram absolutnej esencji jaśminu, trzeba zebrać około siedmiu milionów kwiatów, dlatego jaśmin jest często zarezerwowany dla luksusowych perfum. Trwałość kwiatów po zerwaniu go z krzewu jest bardzo krótka – mniej więcej 24h.

Latem w tunezyjskich kurortach można spotkać ulicznych sprzedawców, którzy sprzedają turystom małe bukieciki (machmoum el fell), bransolety czy łańcuchy z jaśminu. Cena machmoum różni się w zależności od miasta i w niektórych miejscach przekracza 10 DT.

Wcześniej istniał zwyczaj, iż mężczyźni wkładali z ucho machmoum – po prawej stronie kawalerowie, z lewej żonaci.

Od tego kwiatu swoją nazwę wzięła rewolucja w Tunezji z przełomu 2010/2011.