Koronawirus w Tunezji od 2 marca do 24 kwietnia

W polskim internecie niezwykle ciężko znaleźć informacje o koronawirusie w Tunezji oprócz informacji o pierwszym przypadku. Dlatego w tym miejscu znajdziecie wszelkie informacje o tym ile przypadków wykryto, co tunezyjskie władze robią aby wstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa. Artykuł będzie na bieżąco aktualizowany więc warto do niego wracać.
O tym jakie środki zapobiegawcze wprowadziła Tunezja przed wykryciem pierwszego przypadku koronawirusa możecie przeczytać tutaj. Każdy przypadek o którym wspominam jest potwierdzony przez Ministerstwo Zdrowia w Tunezji. Nie wspominam o przypadkach z podejrzeniem wirusa bo uważam, iż jest to zbyteczna informacja, dodatkowo siejąca panike. Cały czas poddanych kwarantannie jest kilkaset Tunezyjczyków.
24 kwietnia – od dzisiaj godzina policyjna trwa od godz. 20.00. Na Djerbie w mieście Midoun doszło do starcia ludności która nie mieszka na codzień na wyspie z policją. Ludzie chcieli wrócić na czas Ramadanu do swoich domów. Jednak nadal obowiązuje zakaz przemieszczania się pomiędzy miastami. Policja użyła gazu łzawiącego. Ministerstwo Handlu ustaliło odgórnie cenę maseczek na 1,850 dt.
23 kwietnia – 9 nowych przypadków koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia otrzymało dwa drony wyposażone w kamery termiczne i wzmacniacze dźwięku na wsparcie walki z rozprzestrzenianiem się wirusa koronawirusa.
22 kwietnia – rzeczniczka rządu Asma Shiri ogłosiła, iż w lipcu odbędą się ogólnopolskie egzaminy dla klas szóstych, dziewiątych oraz matury. Podpisano umowę o wypłatę wynagrodzenia za kwiecień pracownikom hoteli turystycznych pomiędzy UGTT i Tunezyjską Federacją Przemysłu Hotelarskiego. 8 nowych przypadków zarażenia i nowe przypadki ozdrowienia.
21 kwietnia – wg prezesa komitetu organizacyjnego Pereza Trabelsiego pielgrzymka Ghriba zostanie odwołana. Planowano ją na początek maja. Pielgrzymka ta jest organizowana dla społeczności żydowskiej gdyż, Djerba oraz synagoga El Ghriba to jedno z najważniejszych miejsc dla wyznawców judaizmu. 43 nowe przypadki zarażenia.
20 kwietnia – na granicy tunezyjsko-libijskiej w Ras Jedir od wielu dni koczowało kilkaset (650-1400 wg różnych źrodeł) Tunezyjczyków, którzy chcieli wrócić do swojego kraju. Ponieważ granice lądowe również są zamknięte nie było to możliwe, również z powodów logistycznych. Jednak zdesperowany tłum siłą przekroczył granicę. Media donoszą, iż po kilku godzinach wojsko opanowało sytuację. Tunezyjska Federacja Towarzystw Ubezpieczeniowych zadecydowała o przedłużenie ważności ubezpieczeń samochodów, które straciły ważność po 22 marca aż do czasu końca pandemii. W Instytucie Pasteura w Tunisie wystąpiła awaria urządzenia dzięki któremu testuje się próbki na Covid-19. Na dzień dzisiejszy wykryto 884 przypadki zarażenia, 38 zgonów i aż 129 ozdrowień.
19 kwietnia – liczba osób zarażonych wzrosła do 866, liczba ofiar również wzrosła o kolejne 3 osoby. Rząd Tunezji przedłużył wszystkie restrykcje do 3 maja, zdecydował się również skrócić godzinę policyjną na czas Ramadanu od 20 do 6 rano. Powiadomił także o tym, iż pod koniec kwietnia – dokładnie 29 kwietnia zostaną podjęte decyzje w sprawie szkół i uniwersytetów. Analizują równe scenariusze jednak zastanawiają się nad tym aby otworzyć szkoły w połowie maja, kończąc rok szkolny w połowie czerwca tak aby egzaminy mogły się odbyć w lipcu.
14 kwietnia – Minister Edukacji nadal nie jest wstanie stwierdzić kiedy powrócą normalne zajęcia lekcyjne w Tunezji w związku z nieprzewidywalną sytuacją z koronawirusem. 21 osób zarażonych w ciągu ostatniej doby.
13 kwietnia – do tej pory zarażonych zostało 726 osób, 34 osób zmarło, ale dobra wiadomość- więcej osób wyzdrowiało – aż 43 osoby. Ilość wykonywanych testów na dobę również się zwiększyła, obecnie to kilkaset testów/dobe. Jest to spowodowane większą ilością miejsc gdzie wykonywane są testy. Na początku epidemii wykonywano testy tylko w szpitalu Charles Nicoles w Tunisie, teraz dodatkowo w Instytucie Pasteura w Tunisie, w laboratorium Fatouma Bourgiba w Monastirze, w szpitalu Farhad Hached w Sousse oraz Habib Bourgiba w Sfax.
8 kwietnia – śmierć 85letniej kobiety. Ministerstwo Zdrowia zapowiada utworzenie tymczasowych szpitali w Tunisie.
7 kwietnia – 27 osób zarażonych. Odnotowano kolejną śmierć 62letniego mężczyzny.
6 kwietnia – 6 osób wyzdrowiało w gubernatorstwie Ben Arous. 22 przypadki zarażenia.
5 kwietnia– 21 osób zarażonych. W Arianie zmarł mężczyzna zarażony Covid-19.
4 kwietnia – w ciągu ostatniej doby wykryto 58 osób zarażonych, jedna z osób niestety umarła. Gmina Tunis rozdała 1000 toreb z żywnością dla najbardziej potrzebujących.
3 kwietnia – 40 nowych przypadków zarażenia. Kolejne osoby zmarły z powodu Covid-19. Razem już 18 osób.
2 kwietnia – rząd ogłasza, iż przekaże połowę swoich pensji na fundusz do walki z wirusem.
1 kwietnia – ministerstwo edukacji ogłosiło dzisiaj, iż w związku z epidemią wirusa egzamin maturalny zostanie przełożony. Przedłużono o kolejne 2 tygodnie izolacje społeczeństwa. Firma mleczarska Delice podjęła się pomocy szpitalom w postaci bezpłatnego dostarczenia swoich produktów. Liczba zarażonych wzrosła do 394 osób. 30 nowych zarażeń. 2 osoby zmarły.
30 marca – śmierć kolejnej osoby z Bizerte z powodu koronawirusa. Wśród nowych zarażonych znajduje się trzyletnie dziecko. Rząd zajął się na dzisiejszym posiedzeniu sprawami szkolnictwa. Debatowali na temat jak dokończyć rok szkolny umożliwiając zachowanie bezpieczeństwa. Uruchomiono też bezpłatny dostęp do platform edukacji na odległość. W ciągu ostatniej doby wykryto 50 nowych przypadków zarażenia.
29 marca – liczba osób zarażonych koronawirusem przekroczyła kolejną magiczną granicę, dobijając do liczby 312 osób.
28 marca – zmarły kolejne dwie osoby z powodu Covid-19. Wykryto 57 przypadków zarażenia wirusem. W tym momencie tylko 3 gubernatorstwa są “wolne” od wirusa – Jendouba, Beja oraz Siliana.
27 marca – wykryto następnych 30 przypadków. W sumie wykryto 227 przypadków.
26 marca – 6 ofiara Covid-19 w Tunezji to kobieta z gubernatorstwa Tataouine. Szef rządu potwierdził prawie 200 przypadków zarażenia wirusem. Do tej pory jedynym miejscem gdzie można było przeprowadzić testy był szpital Charlesa Nicola w Tunisie. Teraz ma być takich miejsc aż 7 aby móc przeprowadzić więcej testów.
25 marca – 23 marca w poniedziałek zmarł 58letni mężczyzna z powodu Covid-19. Informacje tą potwierdził Refionalny dyrektor ds. Zdrowia gubernatorstwa Le Kef, gdzie jeszcze nie odnotowano żadnego przypadku zarażenia… Rejestracja 59 nowych przypadków zarażeń!!!
24 marca – padł rekord. W ciągu ostatnich 24 h wykryto 25 nowych przypadków! 4 osoba zmarła w Tunezji z powodu koronawirusa.
23 marca – Kais Said postanowił wysłać wojsko na ulice aby dbali o przestrzeganie kwarantanny przez społeczeństwo. Liczba zarażonych na terenie Tunezji wzrasta o 14 osób, najwięcej zarażonych jest w Tunisie i Arianie. Dzielnice Tunisu – La Marsa, La Soukra oraz Berges du Lac (gdzie znajduje się polska ambasada) zostały zamknięte. Wprowadzono zakaz zgromadzeń, max 3 osoby.
22 marca – minister zdrowia ogłosił już 3 śmierć Tunezyjczyka z powodu Covid-19. 15 nowych zarażeń, epidemia dotarła do Djerby.
21 marca – już 60 zarażonych osób wykryto na terenie Tunezji. Tymczasem Tunezyjczycy zbierają pieniądze na walke z koronawirusem. Szef rządu przedstawił szereg punktów pakietu antykryzysowego. Tunezyjczycy w obecnej sytuacji mogą liczyć na odroczenie spłat kredytów na 6 miesięcy jeśli ich dochód nie przekracza 1000 dt, na 2 miesiące wstrzymają płatności wody, prądu czy gazu. Firmy również mogą liczyć na pomoc finansową.
20 marca – w ciągu ostatniej doby wykryto kolejnych 15 przypadków zarażenia! Kolejne kluczowe decyzje Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Od 22 marca do 4 kwietnia obowiązywać duże ograniczenia: brak możliwości wyjścia z domu, tylko na zakupy lub do pracy, brak możliwości podróżowania pomiędzy miastami, zamknięcie dużych fabryk.
19 marca – 10 kolejnych przypadków zarażenia. Druga śmierć Tunezyjczyka na terenie Włoch. Szef rządu tunezyjskiego oświadczył, iż państwo wspomoże wszelkie przedsiębiorstwa związane z turystyką. Odnotowano pierwszą śmierć w Sousse 72-letniej kobiety z powodu koronawirusa. Kobieta 16 marca wróciła z Turcji, odbywała kwarantanne, jednak 18 marca poczuła się źle. Wezwano do niej służby medyczne, jednak już w szpitalu zmarła. Dziś potwierdzono, iż powodem była choroba Covid-19 wywołana koronawirusem.
18 marca – spółka zarządzającą energią elektryczną oraz gazem w Tunezji (STEG) odroczyła płatność faktur o jeden miesiąc dla przypadków wyjątkowych. Zmieniono godziny otwarcia aptek w całej Tunezji. W Sousse zamknięto wszystkie kawiarnie i restauracje. Kolejne 2 przypadki zarażenia koronawirusem. Władze gubernetorstwa Kairouan podjęły decyzje o wycofaniu transportu publicznego do tego gubernatorstwa z innych części Tunezji. Aresztowano parę polsko-tunezyjską w Hammamet która nie przestrzegała godziny policyjnej.
17 marca – zamknięto wszystkie suki, hammamy, zakazano zgromadzeń. Kolejne 3 przypadki zarażenia w Kairouan (żona mężczyzny zagrożonego z tego miasta), Hergla koło Sousse oraz Sfax – 55-letni mężczyzna który niedawno wrócił z Hiszpanii. Prezydent republiki Kais Said dzisiejszego wieczoru przemówił do narodu i ogłosił godzinę policyjną pomiędzy 18 a 6 rano.
16 marca – zamknięto 3 kawiarnie w Bizerte które nie zastosowały się do zarządzeń rządu tunezyjskiego i nie zamykały lokali o 16. Gmina Tunis zamknęła na miesiąc od dzisiaj wszystki suki, park Belvedere, salony gier oraz hammamy. Szef rządu Elyes Fakhfakh podał w swoim wystąpieniu informacje o wzroście osób zarażonych z 20 na 24.
15 marca – następne dwa przypadki zarażenia. To 29 i 33-letnie osoby które niedawno powróciły z zagranicy, mieszkające na codzień w Tunisie oraz Kairouan. Władze Tunisu chcą zamknięcia wszystkich suków w stolicy po tym jak pomimo zaleceń ludzie tłumnie wyszli na odbywające się co tydzień w stolicy targi. Ministerstwo Sprawiedliwości ogłosiło zawieszenie pracy wszystkich sądów w kraju.
14 marca – kolejne dwa przypadki zakażenia. Pierwszy przypadek dotyczy 47-letniego obywatela Tunezji, który przybył z Francji 12 marca i został poddany kwarantannie w Tataouine, gdy tylko przybył na lotnisko Dżerba. Drugi przypadek dotyczy 71-letniej kobiety mieszkającej w Arianie.
13 marca – wszystkie meczety są dezyfektowane przed dzisiejszymi modlitwami. Burmistrz Tunisu myśli nad zamknięciem wszystkich kawiarni, restauracji oraz niektórych sklepów. [Za Mosaique FM]Dyrektor generalny ds. Zdrowia podstawowego, Chokri Hammouda, ogłosił, że izolacja trwająca 14 dni jest obowiązkowa dla wszystkich podróżnych przybywających do Tunezji, bez wyjątku. Wskazał, że środek ten stanowi część zapobiegania koronawirusowi. Kolejne 3 przypadki zarażenia! Jedna osoba wróciła z Egiptu i tam prawdopodobnie się zaraziła, kolejne dwie zaraziły się od wcześniej już wykrytych przypadków. Jedna z osób to dziecko. Tym samym jest już 16 przypadków wykrytych na terenie Tunezji. Bary, kawiarnie, kluby nocne będą otwarte do godz. 16. Zawieszono zbiorowe modlitwy w tym i piątkowe. Mecze piłkarskie bez widowni. Tunezja zamknęła wszystkie granice morskie i zmiejszyła liczbę połączeń lotniczych do: codzienne loty do Francji, brak lotów do Włoch, cotygodniowe lub raz na dwa tygodnie lot do Egiptu, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Postanowienia obowiązują od dziś do 4 kwietnia.
12 marca – Ministerstwo Młodzieży i Sportu zawiesiło do odwołania wszystkie wydarzenia sportowe na terenie Tunezji za wyjątkiem kwalifikacji do IO. Tunezyjskie media donoszą, iż stan zdrowia pacjenta zagrożonego wirusem, który ostatnio był w stanie krytycznym ustabilizował się. Tunezyjskie linie lotnicze Tunisair bardzo odczuwają sytuacje z wirusem. Prezes Tunisiair w rozmowie z dziennikarzem Mosaique FM przyznał, iż zawieszenie niektórych lotów do Europy spowodowało stratę 20 mln DT. Natomiast brak lotów do Arabii Saudyjskiej w związku z pielgrzymką spowoduje niedobór – 16 mln DT. 6 nowych przypadków zarażeń! Dwie osoby spośród nich wróciły niedawno z Francji, reszta osób zaraziła się od osób zarażonych wcześniej rozpoznanych przypadków – dwoje osoby to rodzina mieszkańca Ariany u którego wykryto wczoraj wirusa, kolejne dwie osoby to zaraziły się od obywatela Włoch zdiagnozowanego 9 marca.
11 marca – Władze miasta Msaken w gubernatorstwe Sousse, gmina Tunis oraz maisteczko Menzel Abderrahmane (gub. Bizerte) zakazały używania sziszy w kawiarniach, wcześniej rząd zachęcał do zaprzestania używania szisz. Siódma osoba z potwierdzonym koronawirusem, 36-letni Tunezyjczyk, mieszkaniec Ariany (na północ od Tunisu), powracający z Egiptu . Mężczyzna z pierwszym wykrytym przypadkiem zarażenia wyzdrowiał i został wypisany ze szpitala w Sousse.
10 marca – Rada Bezpieczeństwa Narodowego Tunezji postanawia wstrzymać promy z Włoch oraz loty, pozostawiając tylko jedno połączenie w tygodniu z Rzymu. Tunezyjska linia lotnicza Tunisair postanawia o możliwości bezpłatnego przebookowania lotów na późniejszy termin dla pasażerów. Media donoszą o krytycznym stanie drugiego pacjenta z wirusem. Popołudniu poinformowano o kolejnym, szóstym już przypadku zarażenia, tym razem to brat pacjenta w stanie krytycznym.
9 marca – Kolejne 3 przypadki koronawirusa w Tunezji – 83-letni mężczyzna hopitalowany w szpitalu w Bizerte, żona drugiego mężczyzny zarażonego w Tunezji z Bourmerdes (Mahdia) oraz obywatela Włoch mieszkający w Tunezji w Tunisie. Władze Tunezji zadecydowały się w związku z koronawirusem na wcześniejsze ferie w szkołach, już kilka dni wcześniej dzieci zaczną ferie – 12 marca. Jeszcze tego samego dnia w nocy, zarażony 83-letni Tunezyjczyk z pomocą swojej córki uciekł ze szpitala w Bizerte, udał się na lotnisko Carthage-Tunis i wyleciał do Strasburga we Francji.
8 marca – Drugi potwierdzony przypadek zarażenia się wirusem. To 65-letni mężczyzna z gubernatorstwa Mahdii, który również powrócił z Włoch promem. Hospitalowany w szpitalu w Sousse.
4 marca – zawiesza połączenia morskie z Genui we Włoszech do Tunezji
3 marca – Władze Tunezji zadecydowały aby podróżnych z Włoch odizolować od innych pasażerów i przeznaczono dla nich 2 terminal na lotnisku Carthage-Tunis
2 marca – Wykryto pierwszy przypadek osoby zarażonej przez wirusa. Był to 40-letni Tunezyjczyk od dawna mieszkający we Włoszech, mówi się, iż wrócił do ojczyzny gdyż bał się zarażenia. Przypłynął promem z Włoch pod koniec lutego, po 2 dniach pojawiły się pierwsze objawy. Jest hospitalowany w szpitalu w Sousse Farhad Hached.