Kościoły w Tunezji

Katedra Św. Wincenta a Paola w Tunisie

W Tunezji można spotkać nie tylko meczety jako obiekty kultu religijnego. Wybudowano ich ponad sto, w dużych miastach i małych miejscowościach. Zdecydowana większość straciła funkcję świątyni, jednak parę z nich nadal funkcjonuje i do tej pory są tam odprawiane msze.

Najstarszym kościołem jest Kościół Świętego Krzyża (Sainte-Croix) w Tunisie zbudowany w 1837 roku, pełniący obecnie funkcję centrum rzemiosła, wystaw i szkoleń. Jednak zdecydowana większość powstała na przełomie XIX i XX w. podczas protektoratu francuskiego kiedy żyło na terenach dzisiejszej Tunezji wielu chrześcijan z Francji, Włoch czy Malty. Po odzyskaniu niepodległości przez Tunezję 90% z nich opuściło kraj i świątynie zaczęły świecić pustkami. 10 lipca 1964 Tunezja podpisała z Watykanem umowę “modus vivendi“. W umowie tej zapewniono, że obiekty sakralne oprócz katedry w Tunisie, kościóła Jeanne-d’Arc, La Goulette, kaplicy kościelnej Lavigerie w La Marsa, kościóła w Hammamet, kościóła w Sousse, każdy z własnym prezbiterium, zostaną przekazane państwu tunezyjskiemu za darmo jednak będą one wykorzystywane wyłącznie w celach interesu publicznego.

Acropolium w Carthage

I tak obecnie wiele z tych kościołów sprawuje rolę: centrum kultury, biblioteki, muzeum, siłowni a nawet znajdzie się posterunek policji. Połowa z byłych kościołów jest jednak zniszczona albo opuszczona. Do dzisiaj funkcjonują: Katedra św. Wincenta a Paolo w Tunisie, kościół św. Joanny d’Arc również w Tunisie w której msze odprawiane są w trzech językach: francuskim, włoskim i arabskim, kolejny w Tunisie (dzielnica La Goulette) – kościół św. Augustyna i Św. Fidela, kościół Św. Feliksa w Sousse oraz kościół św. Józefa w Houmt Souk na Djerbie, który najpierw został znacjonalizowany po odzyskaniu niepodległości przez Tunezję, aby służyć najpierw jako sala do nauki dla biednych dzieci, a następnie zamieniony na salę sportową aby w 2005 roku dekretem prezydenckim zwrócić kościół chrześcijanom i ponownie pełnił funkcję kościoła.

Msze Św.

Katedra św. Wincenta a Paolo w Tunisie, 4, Rue d’Alger – 1000 Tunis RP

 • zwiedzanie – od poniedziałku do soboty od 8:00 do 12:00 i od 15:00 do 19:00, Niedziela 8:00 – 13:00 – wejście do katedry prowadzi przez rue d’Alger (ulica na prawo od katedry),
 • pon-pt msze o 18.30 w kaplicy Crypte
 • ndz 9.00 – po włosku, 10:30 – po francusku, 12:00, 18.30 – języku francuskim w kaplicy Crypte

Kościół Św. Jeanne D’Arc, 4 Rue De Angola, Tunis 1002.

 • pon-pt 18.30 – po francusku
 • sob 17.00 – po arabsku, 18.30 – po włosku
 • ndz 10.00 – po francusku

 Kościół św. Augusta i Fidela, 1, Rue Scipion 2060, La Goulette BP18.

 • pon – pt 7.00 – po angielsku
 • sob 17.00 – po francusku
 • ndz 10.00 – po angielsku

Kościół świętego Feliksa, 1, Rue de Constantine 4001 Sousse Corniche.

 • pon – pt 13.15
 • ndz 9.30