LGBT+ w Tunezji

Demonstracja społeczności LGBT+ w sierpniu 2018 r. w Tunisie

Bycie lesbijką lub gejem w Tunezji jest bardzo trudne. Kontakty seksualne osób tej samej płci są nielegalne, za co grozi kara do 3 lat więzienia. Prawo to obowiązuje już od ponad wieku, ustalone je w 1913 roku jeszcze w czasach protektoratu francuskiego na ziemiach tunezyjskich ( w 64 naniesiono poprawki). Obecnie homoseksualiści są często aresztowani, a ramy prawne zachęcają do wszelkiego rodzaju aktów homofobicznych, w tym egzekucji pozasądowych. Do 2017 oficjalnie stosowano przymusowe testy analne w celu ustalenia czy dana osoba jest homoseksualna, jednak w mediach nadal można znaleźć historie osób, dla których sąd zlecił te testy. Homofobia uderza w Tunezyjczyków mieszkających na wsi, turystów przybywających do Tunezji, a także Tunezyjczyków, którzy uciekają, by mieszkać za granicą. 

Istnieje wiele stowarzyszeń wspierających ludność LGBT+ w Tunezji, które napotykają wiele trudności ze strony władz. Stowarzyszenia walczą o to by znieść to prawo jednak od lat rządzący Tunezją kategorycznie nie zgadzają się na to, twierdząc, że to choroba psychiczna (z małymi wyjątkami). Społeczeństwo Tunezyjskie również nie jest nastawione pozytywnie do osób homoseksualnych, jest to spowodowanie po części religią, gdyż islam zabrania kontaktów seksualnych osób tej samej płci.

W Tunezji nie ma prawa pozwalającego na ślub pary tej samej płci, nie ma także możliwości adopcji dziecka w przypadku takiej pary, brak też przepisów chroniących przeciw dyskryminacji ze względu na swoją orientację seksualną.

Osoby transseksualne nie mogą zmienić swojej płci prawnie pomimo wszelkich zabiegów zmiany płci. W październiku 2019 było głośno o Sandrze – transseksualistce, która pojawiła się na czerwonym dywanie festiwalu filmowego Carthage Festival z uwagi na to, iż była jedną z bohaterów filmu dokumentalnego „In the Shadow”.

Co ciekawe pomimo tak nieprzychylnej rzeczywistości wobec homoseksualnych Tunezyjczyków powstało kilka tunezyjskich filmów przestawiających homoseksualizm czy biseksualizm w Tunezji. W 2018 dzięki stowarzyszeniu Mawjoudin powstał pierwszy w całej Afryce festiwal filmu i sztuki LGBT Mawjoudin Queer Film Festival.