Na co uważać w Tunezji?

Przed podróżą do Tunezji warto wiedzieć na co uważać, czego nie robić, czego nie przywozić na teren Tunezji. Przygotowałam Wam małą listę którą z pewnością będzie pomocna przed wakacjami w Tunezji. Część z tych rad nie znajdziecie nigdzie indziej więc warto się z nimi zapoznać.

 1. Nie przywoź ani nie wywoź tunezyjskiej waluty. Podczas odprawy celnej straż w najlepszym wypadku zarekwiruje pieniądze.
 2. Po za oczywistymi rzeczami takimi jak narkotyki, broń czy materiały wybuchowe, nie wolno przywozić do Tunezji henny, palm, podróbek czy sprowadzać niebezpiecznych psów.
 3. Tak samo jak w przypadku przywozu tak samo nie wolno wywozić broni, narkotyków czy materiałów wybuchowych a także antyków, leków, czy zwierząt zagrożonych wyginięciem, czyli żółwie, biżuteria z koralowcem nie wchodzi w rachubę.
 4. Dzisiejsi turyści bez zdjęć nie mogą żyć, pamiętaj więc, że są miejsca i osoby którym zdjęć robić nie wolno. Zabronione jest robić zdjęcia: ambasadom, budynkom rządowym i wojskowym oraz każdym miejscom gdzie jest postawiony znak “zakaz fotografowania”.
 5. Wiedz, że na korzystanie z drona w Tunezji należy mieć pozwolenie. Często na lotnisku konfiskowany jest sprzęt i nie ma możliwości odzyskania go.
 6. Jeśli podróżujesz w grupie kobiet a zwłaszcza jeśli jesteś blondynką możesz się spotkać z zaczepianiem ze strony mężczyzn. W takiej sytuacji najlepiej nie tylko nie reaguj nie odzywając się do mężczyzny ale nawet na niego nie patrz. To powinno skutecznie zniechęcić delikwenta.
 7. W nadmorskich kurortach jeśli chodzi o ubiór jest dowolność ubioru, natomiast nie polecam zakładać w głębi lądu bardzo krótkich spodni, spódnic, bluzek z dużym dekoltem i to też się tyczy mężczyzn. Przede wszystkim w głębi lądu temperatury są wyższe i baardzo łatwo o oparzenia słoneczne. Społeczność interioru również jest bardziej konserwatywna więc możesz wzbudzić sensację i przyciągnąć nieprzyjemne spojrzenia.
 8. Jeżeli jadąc samochodem utkniesz w korkach nigdy nie baw się telefonem mając otwarte szyby, bo możesz się go pozbyć. W taki sposób można łatwo stracić swój sprzęt, wystarczy że ktoś podleci lub podjedzie i wyrwie Ci telefon.
 9. W Tunezji zdarzają się kradzieże. Nie afiszuj się więc telefonem/aparatem/pieniędzmi w zatłoczonej, ciasnej uliczce. Trzymaj takie rzeczy lepiej w nerce, którą trudniej wyrwać. Nie obwieszaj się drogą biżuterią, niestety zdarzają się sytuacje, że potrafią wyrwać naszyjnik z szyi czy kolczyki z uszu.
 10. Wychodząc poza hotel zasłoń hotelową bransoletkę, choćby przewijając ją na lewą stronę. Unikniesz wtedy nagabywania spryciarzy, którzy wmawiają, że są pracownikami Waszego hotelu chcąc wzbudzić zaufanie i za ”drobną opłatą” oprowadzą po mieście.
 11. Tunezyjski ruch uliczny jest specyficzny. Uważaj więc podczas przejścia na drugą stronę ulicy. Nie szukaj przejścia dla pieszych bo jest ich niezwykle mało a lokalna społeczność raczej i tak z nich nie korzysta. Nie oczekuj też, że samochód ustąpi Ci pierwszeństwa. Rozglądaj się uważnie i przechodź.
 12. Ludzie mają różne zdanie na temat problemów żołądkowych ale fakt faktem, że u niektórych występują problemy. Unikaj więc drinków z lodem, nie pij wody z kranu (zresztą w hotelach najczęściej jest słaba woda i i tak nie da się tego pić), nie jedz wszystkiego naraz bo jednak kuchnia tunezyjska, nawet ta hotelowa jest nieco inna niż nasza.
 13. W miastach turystycznych pamiętaj o targowaniu na bazarach. Ale jeśli nie zamierzasz nic kupować nawet nie zaczynaj się targować. Pierwsza podana cena powinna być mocno zawyżona, nawet i dwukrotnie. Jaką cenę powinieneś zapłacić możesz podpatrzeć w sklepach gdzie jest już podana cena.