Obrzezanie chłopców

Matka z synem (link)

Co to jest obrzezanie?

Obrzezanie chłopców to zabieg polegający na usunięciu skóry napletka. Obrzezania dokonuje się ze względów religijnych ale też i medycznych.

Obrzezanie w Tunezji

W Tunezji dokonuje się obrzezania chłopców w młodym wieku, zwanego t’hour, towarzyszy temu impreza rodzinna. Nie ma natomiast i nie było zwyczaju obrzezania dziewczynek.Przyjęło się obrzezać chłopców około 6 roku życia, choć obecnie wiele rodzin decyduje się na ten krok bardzo wcześnie kiedy chłopcy mają kilka miesięcy. Najczęściej rodzice dziecka decydują się na obrzezanie blisko świąt religijnych lub w lecie. Jeszcze we wczesnych latach 2000 zabieg przeprowadzał tahar w domu, w obecności ojca dziecka i męskich gości. W tym czasie kobiety pozostawały z matką. Obecnie zabieg raczej jest przeprowadzany w szpitalu przez chirurga.

Tradycje związane z obrzezaniem w Tunezji

Przed dniem obrzezania rodzice chłopca przygotowują się do wielkiej imprezy. Z tej okazji kupują barana, nowe ubrania – tradycyjne dla chłopca, przygotowuje się mnóstwo jedzenia, dekoruje dom. Wynajmuje się grupę muzyczną – najczęściej grającą mezwed albo DJ’a. Dzień przed uroczystością zabiera się malucha do hammamu. Chłopiec w dniu imprezy jest ubierany w tradycyjne ubrania tunezyjskie np jebba i chachia, maluje się mu dłonie oraz stopy henną. Wieczorem rodzina, przyjaciele i sąsiedzi świętują, i bawią się w rytm muzyki. Goście w prezencie dają dziecku pieniądze. Tradycje związane z t’hour również się różnią między regionami czy nawet pomiędzy rodzinami. W niektórych regionach dzień przed t’hour chłopiec z rodziną i innymi dziećmi przejeżdża przez swoją dzielnicę bryczką. Jest też naczynie wypełnione po brzegi cukierkami dla dzieci, które w trakcie przyjęcia rozbija się i dzieci zbierają słodycze.

Pod tym linkiem możecie zobaczyć imprezę z okazji obrzezania syna.

W Pop Health Metrics w Tunezji obrzezanych jest 99,8% mężczyzn, w Polsce aż 0,11%.