Papierosy w Tunezji

Każdy kto choć raz był w Tunezji wie, jak popularną używką jest w tym kraju palenie papierosów. Tunezyjczycy palą wszędzie, pomimo, iż w kraju obowiązuje zakaz palenia w miejscach publicznych takich jak kawiarnie, taksówki itp. Osoba nieletnia również nie ma problemu z zakupem papierosów w dowolnym sklepie, mimo iż teoretycznie dopiero osoby od lat 18 mogą kupić papierosy. Po prostu w przypadku obu tych przepisów zarówno społeczność jak i organy ścigania nie respektują prawa.

Co ciekawe ludzie często zamiast kupić całą paczkę kupują papierosy na sztuki.

Widok dorosłego czy młodego Tunezyjczyka z papierosem w ręku czy w ustach na ulicy nie jest niczym zaskakującym, natomiast rzadko można spotkać się z widokiem palącej kobiety. Nie oznacza to, iż kobiety nie palą. Palą choć zdecydowanie mniej jest kobiet palaczek niż mężczyzn. Kobiety palą w miejscach gdzie raczej nikt obcy je nie zobaczy, gdyż nie jest to dobrze odbierane przez społeczeństwo. Wg danych z 2018 roku to Tunezyjki zajmują 2 miejsce w Magrebie pod względem kobiet palących papierosy. Tunezja ma również problem z nieletnimi palaczami. Zwłaszcza w biednych dzielnicach miast można zobaczyć nawet i 11-letniego chłopca z papierosem w ręku.

Rynek wyrobów tytoniowych w Tunezji może nie jest tak duży jak w Polsce, jednak mimo to, nie ma problemu z kupnem cygar, cygaretek, papierosów czy papierosów elektrycznych. Samych papierosów jest około 30 różnych marek/rodzaji. Można kupić zarówno cienkie papierosy jak i grube, zwykłe jak i o smaku mentolowym. Ceny papierosów zaczynają się już od 1,5 DT a kończą na ponad 9 DT. Od 2021 roku dostępne są w Tunezji IQOS i wkłady Heets. Paczka 20 heetsów to koszt ok 10 DT.