Przesyłki pomiędzy Polską a Tunezją

Placówka Poczty Tunezyjskiej

Jak wysłać paczkę do Tunezji z Polski? A jak odwrotnie, z Tunezji do Polski? Co trzeba wiedzieć? Ile to kosztuje? Pytania niby proste ale nie każdy jest świadomy. Dlatego ponownie przygotowałam dla Was kolejny poradnik, tym razem o przesyłkach pomiędzy Polską a Tunezją.

Wysyłka przesyłki z Polski do Tunezji

Aby wysłać paczkę do Tunezji z Polski można skorzystać z usług Poczty Polskiej lub miedzynarodowych firm kurierskich np DHL czy FedEx, jednak koszt tych usług jest wyższy niż Poczty Polskiej. Skupmy się więc na usługach Poczty.

Wysyłając przesyłkę mamy dwie a właściwie to nawet trzy opcje pod pewnym warunkiem.

Przesyłkę można wysłać jako:

  • Paczka ekonomiczna międzynarodowa – dostarczana jest w 3 tygodnie do miesiąca, wysyłana jest do Tunezji drogą lądową i promem. Obecnie nie ma możliwości wysłania paczki w ten sposób.
  • paczka priorytetowa międzynarodowa – dostarczana jest w ciągu tygodnia lub dwóch, wysyłana jest samolotem, jest mniej więcej dwa razy droższą opcją od paczki ekonomicznej
  • list polecony zagraniczny – jeśli paczka ma do 2 kg wagi i jej wymiary nie przekraczają – suma długości (szer i wys) 90 cm, przy czym najdłuższy bok nie może mieć więcej niż 60 cm, można przesyłkę wysłać jako list polecony, jest to tańsza opcja niż paczka priorytetowa ale droższa niż paczka ekonomiczna. Dociera w tydzień bądź dwa.

Ale to nie koniec ważnych informacji. Po pierwsze paczka na terenie Polski jest procesowana przez Pocztę Polską a poza jej granicami przez Pocztę Tunezyjską dlatego do momentu aż paczka nie opuści naszego kraju jej status można sprawdzić na stronie PP. Potem statusy można sprawdzać na stronie tunezyjskiej poczty – link znajdziecie tutaj, tracking znajduje się u dołu strony.
Po drugie, Odbiorca przy odbiorze będzie musiał uiścić cło wynoszące 10% wartości zawartości paczki. Niektóre rzeczy są zwolnione z cła np leki lub książki (za douane.gov.tn), jednak z własnego doświadczenia wiem, że i tak parę dinarów cła trzeba będzie zapłacić. Wg PP nie można do Tunezji wysyłać kredy i kredek, kart do gry, skóry, kosmetyków czy pojemników aerozolowych. Jednak często jest to teoria bo wiem, że wiele osób choćby kosmetyki wysyłała do Tunezji.

Wysyłka przesyłki z Tunezji do Polski

W Tunezji przesyłki można wysłać za pośrednictwem Poczty Tunezyjskiej oraz Rapid Post i miedzynarodowych firm kurierskich. Paczki w Tunezji są obsługiwane przez RP albo PT a w Europie i Polsce przejmuje je DHL Express. Nadawca na druku do wysyłki (tzw faktura) powinien podać adres mailowy oraz nr tel albo przynajmniej jedną z tych danych by Agencja Celna w Polsce mogła się do Odbiorcy odezwać w sprawie dokumentów które są im potrzebne do odprawy celnej. W przypadku wysyłki z Tunezji prezentu najczęściej wystarczy wysłać w odpowiedzi wypełnione Oświadczenie (na zdjęciu). Mogą też żądać innych, bardziej szczegółowych informacji o zawartości paczki.

Standardowa wiadomość z Agencji Celnej
Oświadczenie potrzebne do odprawy celnej

Jeśli chcesz odwdzięczyć się za udzieloną pomoc, możesz postawić mi wirtualną kawkę dzięki buycoffe.to