Rasizm w Tunezji

Rasizm to nie opinia, to przestępstwo

Czy w Tunezji występuje zjawisko rasizmu? Niestety tak, nawet ten kraj nie jest wolny od tego zjawiska. Naturalnie ludzi o jasnej karnacji to nie dotyczy… Jest to jednak związane z kultem białej skóry który panuje w Tunezji. Można go zwłaszcza zaobserwować w mediach czy popularności wybielania się makijażem panien młodych.

Oczywiście zjawisko rasizmu występuje względem czarnoskórej części społeczeństwa. (Nieoficjalnie) szacuje się, że w Tunezji 15% ludności kraju to osoby o czarnym kolorze skóry, która głównie zamieszkuje południową część państwa.

W tunezyjskim świecie internetu można znaleźć szereg artykułów oraz materiałów wideo gdzie można przeczytać/usłyszeć o różnych formach dyskryminacji, rasistowskich zachowaniach wobec czarnoskórych Tunezyjczyków. Takich jak np. osobne cmentarze dla czarnoskórych i osobne dla ludzi o jaśniejszej karnacji czy autobusy szkolne z segregacją rasową. Ataki często zdarzają się wobec zagranicznych studentów czarnoskórych. Po za tym w tunezyjskiej polityce czy mediach praktycznie nie ma czarnoskórych przedstawicieli, w parlamencie jest tylko jedna pani polityk – Jamila Debbech Ksiksi. Rodziny tunezyjskie o typowej śniadej karnacji często nie pozwolą aby ich dziecko wzięło ślub z kimś o czarnej skórze.

Mimo wszystko tunezyjskie władze próbują coś zrobić z tym problemem. W 2018 roku jako drugi w Afryce a pierwszy pośród krajów arabskich wprowadził prawo dzięki któremu może ukarać takie rasistowskie zachowania. I tak osobie której udowodniono rasistowskie zachowania, obelgi grozi jej miesiąc pobytu w więzieniu oraz 1000 dt grzywny, może też odsiedzieć nawet i 3 lata oraz zapłacić 10 000 dt mandatu w przypadku podżegania do nienawiści, gróźb rasistowskich czy przynależności do organizacji propagujących rasizm.