Tabarka – miasto jazzu i korala

Tabarka leży w gubernatorstwie Jendouba, 170 km od stolicy ale tylko 15 km od granicy z Algierią. Tabarka niegdyś nieźle prosperujący kurort w którym swoje wakacje spędzali turyści z Europy, dziś to cień dawnej świetności, gdzie głównie cieszą się wakacjami lokalni wakacjusze i Algierczycy.

W latach 90-tych wybudowano pod miastem lotnisko, które miało obsługiwać ruch turystów z Europy dla miasta i być głównym lotniskiem dla mieszkańców północno-zachodniej Tunezji. W tamtych czasach wybudowano też spektakularne pole golfowe z widokiem na morze oraz powstała strefa turystyczna z szeregiem hoteli. Krótko jednak trwał rozwój miasta, już w latach 2000 z inwestycji zaczęli się wycofywać inwestorzy. Rewolucja w Tunezji totalnie pogrzebała sukces miasta. Po 2011 roku zaprzestano lotów z innych krajów europejskich oraz organizacji wakacji w tym mieście. A trzeba przypomnieć, że o ile polscy turyści nie mieli bezpośrednich lotów do Tabarki to były organizowane wakacje w Tabarce, lecz z lotem do Tunisu. Czesi czy Niemcy już takie loty wykonywały. Brak zainteresowania europejskich kontrahentów spowodowało też upadek tabarskiejgo lotniska, które przez osatatnie 15 lat kilka razy zostawało zamknięte, a w ostatnich latach wykonywano tam nieliczne loty.

I o ile miasto podupadło to wciąż posiada całkiem niezłą bazę hotelową. Na szczególną uwagę zasługuje pięciogwiazdkowy hotel La Cigale Tabarka będący w rękach Katarczyków robi wrażenie. Do tego w mieście i okolicach jest wiele atrakcji. Nie jest to jednak miasto rozrywkowe dla młodych.

Fort Genuiński

Genuiński fort wzniesiony na małej wyspie, połączonej obecnie z lądem u wrót wybrzeża Tabarki wzniesiony w XVI w. Obecnie nie można go zwiedzić od środka, ale można podjechać prawie pod sam fort i rozkoszować się niesamowitym widokiem na miasto.

Igły

Les Agilles de Tabarka czyli słynne igły z Tabarki to powstałe z oligoceńskiego piaskowca i żelaza. Elementy te nagromadziły się z czasem na linii brzegowej i ukształtowały pod wpływem erozji, tworząc smukłe, pionowe kształty. Niektóre z nich mierzą nawet 25 m. Wzdłuż tych Igieł rozciąga się ładna promenada, gdzie można podziwiać to cudo natury. Atrakcja ta jest darmowa, znajduje się blisko centrum miasta.

Wyspy Galite

Tunezja posiada wiele wysp, nie tylko Djerbę. Kolejnymi wyspami, które można zwiedzić to wyspy Galite (inaczej Jalta). Wiele firm oferuje wycieczki kilku dniowe na te wyspy. Wyspy Galite tworzy – jedna główna La Galite oraz dwie grupy wysp – zachodnie (Le Galiton i La Fouchelle) oraz wschodnie (Gallo, Pallastro, Gallina). Można się tam dostać tylko od południa ponieważ z innych stron napotkamy klify. Pamiętajcie jednak, że obszar ten towrzy rezerwat przyrody i zanim wyruszycie w podróż na wyspy trzeba uzyskać zgodę od Gwardii Narodowej na wstęp. Mimo wszystko warto bo to niesamowite przeżycie.

Rafy koralowe

Większość osób kojarzy rafy koralowe u brzegów Afryki z Egiptem, tymczasem nic bardziej mylnego. Najpiękniejsze rafy koralowe możemy podziwiać w Narodowym Parku Morskim, ale też w okolicy wysp Galite. W mieście znaleźć można kilka firm które oferują nurkowanie w tych okolicach.

Inne rozrywki

W Tabarce można skorzystać z kilku publicznych, bezpłatnych plaż. Odwiedzić marine z nowym portem, przejść się po centrum miasta zwłaszcza Avenue Habib Bourgiba, gdzie znajdziemy mnóstwo kawiarni i restauracji. Latem odbywa się w mieście Festiwal Jazzowy więc to idealna pora dla miłośników tej muzyki.