Tatuaże z henny

Harkous/nakcha na dłoniach

Ważnym elementem kultury Tunezyjczyków są malowidła na ciele zwane henna. W Tunezji występują dwa rodzaje past z których wykonywane są rysunki – henna oraz harkous, nazywana także nakcha. Henna jest częścią kultury krajów Afryki Północnej od czasów starożytnych. W Tunezji używany przy okazji róznych uroczystości. Nie ma imprezy bez henny czy nakchy – obrzezanie, święta jak Eid Al Fitr, ślub. Choć głównie to panie malują się henną to też istnieje w Tunezji zwyczaj malowania prawdziwą henną najmniejszego palca u prawej dłoni pana młodego oraz innych chętnych męskich gości.

Tatuaże najczęściej to kwiatowe lub geometryczne wzory, symbole Amazigh. Hennę wykonuje się na dłoniach, stopach, rzadziej na ramionach ale też farbuje się paznokcie czy włosy.

Henna właściwa

Henna składa się wyłącznie ze zmiażdżonych liści lawsonii i wody bądź olejków czy soku z cytryny. Powstała pasta daje barwę od pomarańczowego do brązu. Henna jest trwalsza niż harkous, ma specyficzny, ostry zapach. W Tunezji najpopularniejszą jest henna z obszaru Gabes. Henna to nie tylko barwnik do tymczasowych tatuaż, ma też właściwości lecznicze.

Henna (Ch. Ben)

Czym jest nakcha/horkous?

Harkous to mieszanka kilku składników m.in. goździków, kadzideł czy tlenku żelaza. Ugotowana na małym ogniu na węglu drzewnym w małym, stożkowatym naczyniu z terakoty – zliziya, stopniowo zamienia się w coś w rodzaju nieco lepkiej, czarnej cieczy, przyklejającej się do boków naczynia. Następnie pozostawia się go do ostygnięcia i wtedy można wykonywać piękne, delikatne, czarne wzory.

W tradycji tunezyjskich imprez ślubnych występuje również przyjęcie henna i hourkous na których dłonie i stopy panny młodej zdobione są przez towarzyszki, obiema pastami.

W kurortach można skorzystać z usług pań które namalują piękne wzory za kilka dinarów, najczęściej nakchą.

Zródła:

http://zouzouflower.blogspot.com/2016/05/harkous-tunisian-diamon-i-was-little.html

https://www.persee.fr/doc/jatba_0183-5173_1983_num_30_3_3907

https://www.baya.tn/thematiques/mariage/la-henna/