Tunezja kontra Izrael

Kontakty pomiędzy Tunezją a Izraelem od ponad 20 lat nie istnieją. 22 października 2000 roku były prezydent Ben Ali zerwał wszelkie kontakty dyplomatyczne po rozpoczęciu kolejnego powstania Palestyńczyków przeciwko Izraelowi tzw Intifada Al Akba. Tunezja kategorycznie odrzuciła normalizację stosunków z Izraelem, ze względu na wole narodu tunezyjskiego, który wyraża poczucie solidarności i poparcia dla praw Palestyńczyków. Wcześniej wzajemne kontakty obu krajów był różne. Jednym z krytycznych momentów, był rok 1985 kiedy Izrael zaatakował siedzibę Organizacji Wyzwolenia Palestyny znajdującą się w Tunezji.

Operacja Wooden Leg

Latem 1985 roku przeprowadzono serię ataków terrorystycznych na cele izraelskie. Dlatego izraelski rząd chciał odwetu. Ostatnim atakiem który przekonał władze Izraela o podjęciu działań był atak na izraelskich turystów. 25 września 1985 r., Podczas żydowskiego święta Jom Kippur, bandyci z elitarnej jednostki Force 17 OWP porwali izraelski jacht u wybrzeży Larnaki na Cyprze i zabili trzech izraelskich turystów na pokładzie. Charakter zabójstw wywołał powszechny szok w Izraelu. OWP twierdziła, że ​​ofiarami byli agenci Mossadu monitorujący ruch floty palestyńskiej poza Cyprem. Atak był odpowiedzią na schwytanie i uwięzienie starszego dowódcy Force 17 Faisala Abu Sharah przez izraelską marynarkę wojenną dwa tygodnie wcześniej.

Organizacją Wyzwolenia Palestyny to organizacja założona w 1964 roku w celu „wyzwoleniu Palestyny” poprzez walkę zbrojną. Najpierw OWP siedzibę miało w Libanie jednak po wojnie libańskiej w 1982 roku przenieśli się do Tunezji w mieście Hammam Chott. Po ostatnich atakach na izraelskich turystów w 1985 roku władze Izraela jako cel wybrały kwaterę główną OWP w Tunezji.

1 października tego roku o 7 rano osiem F-15 Eagles wystartowały z bazy lotniczej Tel Nof. O 11 samoloty dotarły na wybrzeże Tunezji. Atak trwał tylko 6 minut, po czym izraelskie samoloty wróciły do kraju. Kwatera główna OWP została doszczętnie zniszczona, wg władz Izraela zabito około 60 do 75 terrorystów. Strona tunezyjska podała, iż zginęło 56 Palestyńczyków i 15 tunezyjskich cywili a około 100 osób została ranna! Straty finansowe jakie poniosła Tunezja oszacowano na 6 mln $.

Następstwa

Atak wywołał silne oburzenie, nawet w Stanach Zjednoczonych, które są najsilniejszym sojusznikiem Izraela. Chociaż początkowo nazwał strajk „uzasadnioną odpowiedzią na terror”, administracja Reagana powiedziała później, że atak „nie może być tolerowany”. Atak zaszkodził również relacjom między administracją USA a prezydentem Tunezji Habibem Bourguibą. Wierząc, że Stany Zjednoczone wiedziały o ataku i prawdopodobnie były w niego zamieszane, Tunezja rozważała zerwanie stosunków dyplomatycznych z USA.

W rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 573 (1985) Rada Bezpieczeństwa głosowała (przy wstrzymaniu się Stanów Zjednoczonych) za potępieniem ataku na terytorium Tunezji jako rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych i uznała, że ​​Tunezja ma prawo do odpowiednich odszkodowań.

  • https://alchetron.com/Operation-Wooden-Leg,
  • https://nationalinterest.org/blog/buzz/true-history-israels-operation-wooden-leg-and-longest-range-f-15-baz-strike-ever-made,
  • https://www.middleeastmonitor.com/20201224-tunisia-we-reject-normalising-relations-with-israel-our-position-will-not-be-affected-by-international-developments/