Tunezja na własną rękę

La Marsa Corniche

Zdecydowana większość Polaków do Tunezji udaje się z biurem podróży a nie samodzielnie. Jedni po prostu boją się jechać do tego kraju bez biura, innym jest tak wygodniej. Jednak zorganizowanie sobie samemu wyjazdu do Tunezji wcale nie jest trudne. Na podstawie waszych pytań do mnie dotyczących podróży do Tunezji podam Wam kilka rad, jak zorganizować sobie podróż i pobyt w Tunezji.

Jak się tam dostać?

Z Polski do Tunezji nie ma bezpośrednich lotów rejsowych czyli stałych lotów do Tunezji. Jedyną bezpośrednią opcją jest kupienie biletu na lot czarterowy czyli lot wynajęty przez organizatora turystycznego. Decydując się na lot rejsowy, trzeba liczyć się z minimum jedną przesiadką. Warto tu zwrócić uwagę na czas przeznaczony na przesiadkę na lotnisku i jak wielkie jest lotnisko na którym trzeba będzie się przesiąść. Mam tu na myśli aby nie dochodziło do sytuacji, że nie zdążycie dojść do Gate’u z pierwszego samolotu bo czas na przesiadkę był zbyt krótki. Bilet rejsowy można kupić u pośrednika – bluesky.pl, skyscanner.pl, fru.pl czy esky.pl (są oczywiście inne strony na których można zarezerwować lot ale ja najczęściej korzystam z tych) albo kupić bilet bezpośrednio u przewoźnika, który obsługuje zarówno polskie jak i tunezyjskie lotniska np. Lufthansa czy AirFrance. Pamiętajcie, że trzeba tutaj dokupić bagaż rejestrowany. Ważne też jest to, jak kupicie bilet. Używajcie karty incognito sprawdzając cenę czy kupując bilet. Korzystając z normalnej karty nabijacie wyświetlenia a cena biletu wzrasta. Z własnych doświadczeń zauważyłam, że bilet im wcześniej kupiony tym niższa jego cena, ale w terminach lipiec-sierpień czy w okolicy świąt ceny są i tak wyższe.

Lotnisko im. Habiba Bourgiby w Monastirze

Do Tunezji można się też udać drogą morską wykupując bilet na prom z Francji a dokładnie z Marsylii, można popłynąć do Tunisu lub z Włoch z portów w Civitavecchia, Genua i Salerno do portu w Tunisie. Bilety na przeprawę promem można kupić bez pojazdu, jednak ze względu na odległość Polski od Francji czy Włoch, nie widzę sensu kupowania biletu na prom nie udając się do Tunezji własnym autem. I w tym przypadku jest pełno wyszukiwarek połączeń – wystarczy wpisać w Google interesujące nas porty.

Jak zarezerwować nocleg?

Pokój w hotelu czy pensjonacie można zarezerwować przez stronę hotelu czy pensjonatu, w zależności gdzie chcecie nocować. Osobiście polecam nocleg w małych pensjonatach (Dar lub Maison de hotel). Można też skorzystać z portali hotels.com czy booking.com albo airbnb.pl żeby wynająć mieszkanie. Ceny będą wysokie w sezonie letnim.

O czym nie zapomnieć?

  • W obecnych czasach trzeba sprawdzić jakie są aktualne obostrzenia w Tunezji, które możecie na bieżąco sprawdzić na moim fb.
  • Nie zapomnijcie też o kupnie odpowiedniego ubezpieczenia. Nigdy nie wiadomo co też może się przydarzyć w Tunezji.
  • Wiza do Tunezji nie jest potrzebna dla Polaka_ki, jeśli pobyt nie przekracza 90 dni
  • Paszport musi być ważny minimum 3 miesiące od wyjazdu z Tunezji
  • Trzeba pamiętać o zameldowaniu się na komisariacie policji z oddziałem turystycznym. Należy się tam udać z paszportem. Każdy turysta ma taki obowiązek ale wynajmując pokój w hotelu jesteśmy z tego zwolnieni ponieważ tym zajmuje się hotel.
Transport w Tunezji – taxi

Jak się dostać z lotniska do hotelu? Wiele hoteli ma w swojej ofercie taką usługę, którą można zamówić. Można też dostać się z lotniska do miasta taksówką, która zawiezie nas do hotelu albo na przystanek transportu publicznego, jeśli potrzebujemy dostać się do innego miasta. Po Tunezji można podróżować pociągiem (tylko północ kraju), louage czy autobusem. Inna opcja to wynajęcie samochodu w wypożyczalni samochodów. Znaleźć je można już na lotnisku albo “na mieście”. Polskie prawo jazdy jest respektowane w Tunezji, trzeba mieć jednak skończone 21 lat by móc wynająć samochód. W Tunezji pobierana jest kaucja zwrotna, często dosyć wysoka. Udając się do Tunezji własnym autem pamiętać trzeba że obowiązuje w Tunezji zielona karta.