Tunezyjska karta pobytu

Moja tunezyjska karta pobytu i pieczątka w paszporcie

Kiedy nadchodzi czas w związku aby zdecydować gdzie zamieszka się razem, niektóre pary polsko-tunezyjskie decydują się zamieszkać w Tunezji. Podejmując tą decyzję należy mieć na uwadze również sprawy formalne. W Tunezji wiele rzeczy żyje swoim życiem jednak i tutaj obowiązują wiele formalności, których nie da się uniknąć.

Zacznijmy od podstawowych informacji. Polak/Polka do Tunezji może się wybrać maksymalnie na 90 dni bez żadnych formalności. Po przekroczeniu tego terminu w momencie wyjazdu zagranicę należy uiścić karę na lotnisku. Kara ta wynosi za każdy rozpoczęty tydzień po tych 90 dniach – 20 DT. Aby uniknąć tej sytuacji, zwłaszcza w momencie jeżeli naprawdę chce się zamieszkać w Tunezji, trzeba złożyć wniosek o kartę pobytu. Taka karta pobytu nazywa się Carte sejour.

Na carte sejour oczekuje się nawet i kilka miesięcy, wszystko jednak zależy od rejonu w którym złożyło się wniosek. W momencie złożenia wniosku otrzymuje się kartę tymczasową ze zdjęciem. Wniosek można złożyć podobnie jak w Polsce z wielu powodów – związek z obywatelem tunezyjskim, nauka, praca. Wniosek składa się na komisariacie policji i przedkłada wiele dokumentów. Jakie? Sprawdźmy.

  • 4 fotografie,
  • akt małżeństwa lub akt urodzenia Polaka,
  • formularz,
  • kopia polskiego paszportu (pierwsza strona oraz strona z pieczątką wbitą na lotnisku podczas przylotu,
  • kopia dokumentu potwierdzającego zarobki Tunezyjczyka
  • dokument potwierdzający zakwaterowanie Polaka
  • znaczek podatkowy 15 dt
  • dowód wpłaty – 150 dt
  • 2 akty urodzenia dzieci małżeństwa mieszkające razem z nimi.

Informacje te przekazuje na podstawie własnych doświadczeń jak i oficjalnych informacji na stronie sicad.gov.tn. Dotyczą pobytu ze względu na związek małżeński z obywatelem Tunezji.

Kartę pobytu otrzymuje się na okres 2 lat. Po tym czasie należy ją odnowić. Zwracam też uwagę, iż w przypadku wyjazdu z Tunezji w trakcie obowiązywania karty należy ją mieć przy sobie na lotnisku i podobnie jak obywatel Tunezji należy wykupić znaczek za 60 dt. Można go kupić na lotnisku lub wcześniej w urzędzie miasta.

Jeśli chcesz odwdzięczyć się za udzieloną pomoc, możesz postawić mi wirtualną kawkę dzięki buycoffe.to