Wakacje w Tunezji – co trzeba wiedzieć?

Hammamet Yasmine

Co trzeba wiedzieć podczas wakacji w Tunezji? Przygotowałam kilka ważnych punktów które pomogą Wam podczas urlopu – nie narobić sobie kłopotu, być przygotowanym na wszystko, nie skończyć wakacji z ogromnym rachunkiem. No to lecimy.

Obowiązek meldunku

Osoby, które przybywają do Tunezji indywidualnie i nocują poza hotelem np w wynajętym mieszkaniu mają obowiązek udać się wraz ze swoim paszportem na komisariat policji, gdzie w mieście znajduje się jednostka policji turystycznej aby zameldować się. Właściciel wynajmowanego mieszkania powinien zgłosić meldunek turystów, tak samo jak robią to hotele ale najczęściej tego nie robią.

Podatek turystyczny

Po przybyciu do hotelu należy uiścić podatek turystyczny w recepcji, dlatego warto mieć gotówkę przy sobie. Podatek można zapłacić w dinarach albo obcej walucie. Z podatku zwolnione są dzieci do 12 roku życia. Wysokość podatku zależy od standardu hotelu:

  • 1 dt/noc – hotel ☆☆
  • 2 dt/noc – hotel ☆☆☆
  • 3 dt/noc – hotel ☆☆☆☆ i ☆☆☆☆☆

Maksymalna wysokość podatku to równowartość podatku za 7 dób hotelowych, nawet jeśli pobyt jest dłuższy.

Karta SIM

Karta SIM Orange Tunisie

Po przylocie do Tunezji a najlepiej już wsiadając do samolotu należy włączyć tryb samolotowy albo wyciągnąć polską kartę SIM. Korzystanie z polskiej karty czy to dzwoniąc czy to używając internetu z karty wiąże się wysokimi rachunkami za abonament albo pozbyciu się środków na karcie w bardzo szybkim tempie. Lepiej jest korzystać z Wi-Fi w hotelach lub kawiarniach/restauracjach. Niestety nie we wszystkich hotelach jest dobre WI-Fi i nie we wszystkich działa na całym terenie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrzyć się w tunezyjską kartę SIM. Nieraz rozdawane są już na lotniskach, wystarczy okazać tylko paszport. Można też kupić kartę na mieście w salonie danego operatora. W Tunezji działają 3 operatorów telekomunikacyjnych: Orange, Ooredoo i Tunisie Telecom (nazywany wciąż przez Tunezyjczyków Tunisiana). Oferty operatorów są bardzo zbliżone, doładowania można kupić w prawie każdym sklepie. Ważne kody by kupić internet w danej sieci to: *124# – Orange, *124# – Ooredoo, *140# – Tunisie Telecom.

Sejf

Sejf jest dostępny w zależności od hotelu za dodatkową opłatą w pokojach lub w recepcji. Czasami trzeba poprosić o sejf aby dostarczyli do pokoju. Warto schować w nim gotówkę, paszporty czy sprzęt który zabraliście ze sobą.

Wycieczki fakultatywne

Ceny wycieczek fakultatywnych w Tunezji są odgórnie ustalone przez rząd. Dlatego jeśli widzicie różnicę w cenie pomiędzy jednym a drugim biurem (czy to lokalnym czy tour operatorem) najprawdopodobniej powodem jest brak w cenie wycieczki np biletu wstępu do jakiegoś muzeum czy innej atrakcji. Albo wycieczka jest okrojona. W Tunezji działa tylko jedno biuro lokalne z polskim przewodnikiem (oprócz tych pracujących dla polskich tour operatorów). Tunezję można też zwiedzać samodzielnie, jest transport publiczny, są tanie taksówki.

Transport

Zanim wsiądziesz do dorożki ustal cenę przejazdu z kierowcą. Jeśli chcesz skorzystać z taksówki a taksówkarz nie włącza taksometru, poproś go o to bądź podobnie jak w przypadku dorożki ustal cenę za przejazd.

Ubiór

W Tunezji mieszkańcy ubierają się różnie od stroju zakrywającego całe ciało do ubioru który więcej odsłania niż zasłania, dlatego turysta również może się ubierać jak chce. Warto jednak być świadomym, że zwiedzając meczety kobiety powinny założyć na głowę chustę i mieć na sobie ubrania, które zasłaniają ramiona, dekolt czy kolana. To też tyczy się mężczyzn – nie powinni wchodzić do meczetu mając na sobie spodenki powyżej kolan. Udając się na wycieczkę na Saharę najlepiej ubrać się tak by zasłonić ciało, chroniąc je przed bardzo ostrym słońcem oraz założyć wygodne buty, nie sandały czy japonki.

Napiwki

Warto dawać napiwki, dzięki temu serwis będzie jeszcze lepszy. Zarobki w hotelach nie są jakoś oszałamiające a więc dla pracowników każdy napiwek to miły gest i większa motywacja do lepszej pracy. Moja rada – napiwki dawajcie w lokalnej walucie – dinarach. Drobne euro czy dolary również nie wzgardzą ale będą mieć później problem z ich wymianą.

Zdjęcia

W dobie instagrama ilość wykonanych zdjęć na wakacjach może przyprawić o zawrót głowy. Powinniście jednak wiedzieć, że pewnych rzeczy nie powinno się fotografować. A mianowicie – obiektów wojskowych, komisariatów policji, urzędów. Aby używać drona, trzeba mieć na niego pozwolenie z kilku urzędów w Tunezji.

Woda

W Tunezji nie ma typowej zemsty faraona jak w Egipcie ale jest inna flora więc na wszelki wypadek nie pijcie drinków z lodem, do mycia zębów najlepiej korzystać z wody mineralnej.

Ważne numery telefonu

Policja: 197 
Straż pożarna: 198 
Gwardia Narodowa: 193 
Policja drogowa: 71.342.787 – 71.343.201