Porozmawiajmy o pieniądzach w Tunezji

Dinary tunezyjskie – monety

O dinarach

W Tunezji obowiązującą walutą jest dinar tunezyjski wprowadzony w Tunezji w 1960 roku. Dinary dzielą się na milimy. 1 dinar to 1000 milimów. Kiedyś w obrocie można było znaleźć monetę o nominale 1 i 2 milimy lecz nie są już środkiem płatniczym. Najmniejszą jednostką jest 5 milimów ale jest rzadko spotykany. Równie rzadko można spotkać 10 i 20 milimów, oraz banknot 50 dinarowy. W Tunezji znajdziemy również monety o nominałach: 50 milimów, 100 milimów, 200 milimów, 1/2 dinara, 1 dinar, 2 dinary oraz największy 5 dinarów. Jak widać na zdjęciu monety 1 oraz 2 dinarowe są bardzo do siebie podobne. Co ciekawe w Tunezji używa się również 5 dinarów w formie banknotów. Inne banknoty to 10, 20 oraz już wcześniej wspomniane 50 dinarów. Obecnie (stan na 28.06.2021) 1 € to 3,26 dt a 1 $ to 2,72 dt.

Wymiana pieniędzy

Tunezyjskiej waluty nie wolno wywozić ani wwozić poza granice kraju. Dlatego do Tunezji najlepiej zabrać ze sobą euro bądź dolary i dopiero te obce waluty zamienić na dinary tunezyjskie. Pieniądze można wymienić w bankach (moim zdaniem najlepiej) bądź w hotelowej recepcji. Należy też pamiętać aby przy wymianie zabrać i zachować potwierdzenie wymiany, które będzie potrzebne przy wymianie dinarów na obcą walutę przy wylocie (gdyby zostały jakieś pieniądze). Można także zabrać ze sobą karte bankomatową i wybierać pieniądze bo nie brak w Tunezji bankomatów, albo korzystać z karty Revolut. Wielu turystów jednak zabiera parę monet ze sobą na “pamiątkę”, zwłaszcza jeśli wiedzą, że wkrótce do Tunezji wrócą. Problem pojawia się wtedy gdy trafi się na służbistę na lotnisku i celnik skontroluje osobę, która wylatuje z Tunezji pod tym kątem. W najlepszym wypadku zarekwiruje pieniądze, a najgorszym można dostać karę.

Każdy import lub eksport waluty równej lub przekraczającej 20 000 dt należy zgłosić organom celnym.

Wymiana pieniędzy przez Tunezyjczyków

Wymiana pieniędzy przez Tunezyjczyka wygląda trochę inaczej. Jeżeli Tunezyjczyk chce wymienić dinary na np. dolary taka wymiana zostaje odnotowana w jego paszporcie. Po wymianie ma 3 miesiące na opuszczenie kraju, jeżeli tego nie zrobi może mieć przez tą wymianę problem z opuszczeniem kraju. Odkręcenie tej sytuacji po czasie jest możliwe, jednak należy kontaktować się z Bankiem Centralnym Tunezji.

O ile z przesłaniem pieniędzy do Tunezji nie ma najmniejszego problemu np. przez Western Union, tak wysłanie pieniędzy z Tunezji do innego kraju nie jest możliwe. Są oczywiście wyjątki, np. jeśli Tunezyjczyk posiada konto walutowe (ale założenie konta nie jest tak łatwe jak w Polsce).