Znaczenie drzwi w Tunezji

Drzwi w Tunezji są jednym z głównych elementów składających się na pejzaż miejski w medinach ale nie tylko. Główną funkcją jaką sprawowały było oddzielenie przestrzeni prywatnej rodziny od sfery zewnętrznej, publicznej. Odgrywały i nadal odgrywają rolę estetyczną.

Tradycyjne drzwi są przeważnie duże, wykonane z drewna lub blachy. Najczęściej składają się z dwóch skrzydeł zamontowanych w kamiennej ścianie. Zdobione są w ćwieki, gwoździe, które razem tworzą symetryczne, ciekawe wzory takie jak: kwiaty, gwiazdy, półksiężyce, ryby, ręka Fatimy i inne symbole ludu Amazigh. Tradycja zdobienia drzwi została częściowo wprowadzona przez Andaluzyjczyków. Bogato zdobione drzwi tunezyjskie występują w różnych kształtach i kolorach. Każdy region Tunezji wyróżnia się własnym, tradycyjnym stylem drzwi. Jeśli niebieskie drzwi są symbolem Sidi Bou Said , żółte, zielone i brązowe drzwi są najczęściej spotykane w medynie w Tunisie. Tradycyjne drzwi w regionach południowej Tunezji to te wykonane z drewna palmowego, w kolorze zielonym i czerwonym. Zazwyczaj prawe skrzydło drzwi na ogół posiada bramę wejściową, zwaną khoukha, na bardzo niskiej wysokości, co zobowiązuje gościa do pochylenia głowy podczas jej przekraczania na znak szacunku dla gospodarzy.

Drzwi w Sidi Bou Said z 3 kołatkami i khoukha

Ciekawie ma się sprawa z kołatkami. Przeważnie na takich tradycyjnych drzwiach można zobaczyć trzy kołatki. Każda z nich emituje inny dźwięk po to by wskazać domownikom, kto przybył do ich domu. I tak lewa kołatka zarezerwowana jest dla gości, przyjaciół lub rodziny, prawa dla gospodarza a ta poniżej dla dzieci. Teraz już raczej nie sprawują swojej funkcji tak jak dawniej.