5/5 - (1 vote)

Historyczne miasto Monastir słynie przede wszystkim z pierwszorzędnych plaż, i typowych kurortów, charakterystycznych dla tej części świata, i to właśnie odwiedzenie tych błogich pasów piaszczystego brzegu znajduje się na szczycie listy rzeczy do zrobienia przez większość odwiedzających Monastir.

Jeśli jednak szukasz innych atrakcji, i nie chcesz wyłącznie wygrzewać się na słońcu, mamy dla Ciebie dobrą wiadomość, a mianowicie w Monastirze znajduje się więcej godnych uwagi atrakcji. Oto 5 najciekawszych atrakcji w Monastyrze, które warto uwzględnić w swoim planie zwiedzania.

1. Forteca Ribat

Jak można wyczytać na: https://krajpiramid.pl/monastir-w-tunezji-top-12-najciekawszych-atrakcji-turystycznych/, Forteca Ribat jest najsłynniejszym zabytkiem miasta, usytuowanym tuż nad brzegiem morza w Monastirze. Ta imponująca forteca została zbudowana przez Harthama ben Ayana w 796 roku n.e.

Ribat jest również gratką dla wielbicieli kina, którzy natychmiast rozpoznają budynek, ponieważ kręcono tam film „Życie Briana” Monty Pythona. Budynek pojawił się także w filmie „Jezus z Nazaretu” Franco Zeffirellego.

Generalnie jest to jedna z najstarszych arabskich fortec w Afryce Północnej. Po południowo-wschodniej stronie kompleksu budowlanego znajduje się trzypiętrowa wieża Nador, z której szczytu roztacza się wspaniały widok na port jachtowy, cmentarz, mauzoleum Bourguiba, Wielki Meczet i dachy medyny (stare miasto).

Po zachodniej stronie Ribatu znajduje się imponująca brama, która prowadzi na wewnętrzny dziedziniec, otoczony z trzech stron kilkupiętrowymi budynkami, w których znajdują się komnaty mieszkalne, magazyny i pomieszczenia dla więźniów.

2. Mauzoleum Habiba Bourguiby

Inną atrakcją, znajdująca się zaledwie około 500 metrów od wspomnianej fortecy jest gigantyczne Mauzoleum Habiba Bourguiby, z którego emanuje przepych. To, co rzuca się w oczy to złota kopuła, które jest hołdem dla pierwszego prezydenta Tunezji po uzyskaniu niepodległości od Francuzów. Mauzoleum zostało zbudowane w 1963 roku i mieszczą się w nim ciała byłego prezydenta Bourguiby oraz jego rodziny.

Przeczytaj także:  Zielony Dubaj: Odkrywanie Parków i Przestrzeni Naturalnych

Jeśli chodzi o konstrukcje, wyróżniają się dwa 25-metrowe smukłe minarety, wykonane są z włoskiego marmuru, oraz fasada pokryta jest pięknymi, zdobionymi kafelkami. Sam grobowiec Bourguiby znajduje się w olśniewającym wnętrzu ze szkła i pod spektakularnym żyrandolem.

3. Plaże w Monastirze

Jak wspomnieliśmy na początku artykułu, dla wielu odwiedzających Monastir, główną atrakcją są plaże pokryte białym piaskiem i ciepłe wody Morza Śródziemnego.  Główna plaża tego miasta, kurortu znajduje się na zachód od centrum, w otoczeniu przyjaznych rodzinom hoteli wypoczynkowych, a także restauracji i kawiarni. Nie ma także problemu z wynajęciem kajaków i z dostępem do innych atrakcji dla tych, którzy nie chcą przez cały czas leniuchować na słońcu.

4. Medina w mieście Monastir

Ulice souku w medynie (medyna to nazywa oznaczająca arabskie stare miasto) w Monastirze zostały zmodernizowane, co niestety pozbawiło je historycznego uroku.

Ta okolica jest jednak nadal jednym z najlepszych miejsc do odwiedzenia, jeśli chcesz rozprostować nogi po leniuchowaniu na plaży.

Miłośnicy zakupów znajdą tu wiele okazji do „rozstania” się z gotówką. Małe sklepiki i stragany są pełne typowego tunezyjskiego rękodzieła, od ceramiki i wyrobów skórzanych po wyroby ze srebra, biżuterię i grawerowane wyroby z drewna.

Należy jednak pamiętać, że podawane ceny będą bardzo wysokie, ponieważ sklepy w medynie są nastawione na turystów. Warto się agresywnie handlować, można zbić cenę nawet o 70%.

5. Marina/ port w Monastirze

W tym nadmorskim mieście atrakcją turystyczną jest także port, czyli tak zwana marina. Znajdziesz to miejsce, wyszukując w mapie  „Marina Cap Monastir”.

Znajdziesz tam między innymi lokalnych operatorów jachtów, którzy organizują wycieczki po Morzu Śródziemnym. Udaj się tutaj, gdy miną najgorsze upały, aby cieszyć się świeżym morskim powietrzem i spacerami o zachodzie słońca wzdłuż promenady nad wąskimi pasami publicznej plaży. Dodatkowo w tej okolicy znajduje się wiele kawiarni i restauracji z widokiem na Morze Śródziemne, więc jest to popularne miejsce zarówno wśród mieszkańców, jak i turystów.