Jak wygląda tunezyjski dom?

Tunezyjski dom

Byliście kiedyś w tunezyjskim domu albo mieszkaniu? Wiecie jak one wyglądają w środku?

W Tunezji przeważają domy chociaż w każdym mieście znajdzie się sporo osiedli z blokami. Wystrój i wygląd zarówno domów jak i mieszkań to kwestia indywidualna ich mieszkańców ale przedstawię Wam kilka rzeczy wspólnych.

Okno na świat

Tunezja to gorący kraj, klimat tego państwa ma wpływ na to jak wyglądają domy Tunezyjczyków. Pierwszą rzeczą rzucającą się w oczy już z zewnątrz są małe okna. Tak, tunezyjskie okna wielkością odbiegają od standardów z Polski, ma to chronić przed nadmiernym nasłonecznieniem domu oraz nagrzaniem, choć w lecie i tak to nie pomaga. Popularne są okiennice lub rolety, które również chronią przed wpuszczaniem promieni słonecznych do środka. Dodatkowo używane są zasłony z grubych materiałów. Częstym widokiem są również pięknie, zdobne kraty w oknach. Okna nie posiadają parapetów.

Jak wyglądają z zewnątrz

Ogród w Tunezji

Domy budowane są z płaskimi dachami, jedynie w regionie północno-zachodniej Tunezji są budowane spadziste dachy z powodu występowania w tym rejonie śniegu. Dzięki temu łatwo dobudować kolejną kondygnację ale przede wszystkim jest to idealne miejsce na wywieszenie prania, suszenie warzyw albo kuskusu a przede wszystkim idealna sypialnia w bardzo upalne noce.

W miastach rzadko Tunezyjczycy posiadają duże ogrody, częściej można się spotkać z dziedzińcami wyłożonymi płytkami i małym skrawkiem zieleni gdzie rosną ozdobne krzewy np bungenwille. Samo wejście na teren gospodarza do którego się udajemy dostarcza cudownych wizualnych doznań. Tunezja słynie z pięknych bram o których już Wam wspominałam w tym artykule.

Również w Tunezji wiele domów czy mieszkań posiada balkony ale w przeważającej ilości nie są wykorzystywane jako miejsce rekreacyjne a raczej jako miejsce gdzie można wywiesić pranie. 🙂

Zaczynają być popularne też panele słoneczne, nikogo też nie zdziwi, że Tunezyjczycy których na to stać (na zakup i używanie) instalują klimatyzacje w domu/mieszkaniu.

A jak wyglądają w środku?

Salon

Przede wszystkim tunezyjskie domy/mieszania są duże. Choć oczywiście znajdzie się niewiele ale jednak mieszkań z małym metrażem. Od razu co też się rzuca w oczy, to wszędzie są płytki. Panele czy też wykładziny nie są popularne ani tanie. Zimą można odczuć szczególnie brak ogrzewania. Chociaż oczywiście się to zmienia i wiele nowszych domów/mieszkań posiada centralne ogrzewanie. W domach gdzie nie ma ogrzewania radzą sobie dogrzewając piecykami elektrycznymi bądź gazowymi, albo klimatyzacją z gorącym nawiewem a w ostateczności grzeją się grubymi, ciężkimi kocami. Centralnym miejscem w domu jest duży salon, gdzie gospodarze przyjmują gości. W salonie koniecznie są sofy, które raczej do najwygodniejszych nie należą 🙂 ale na szczęście nie we wszystkich domach preferują tego typu meble. W domach nie ma żywych roślin po pierwsze dlatego, że jak wspomniałam już okna nie posiadają parapetów więc nie ma jak postawić tam kwiatów w doniczkach. Po drugie Tunezyjczycy chronią domy przed nasłonecznieniem więc jak by te kwiaty rosły przy małym nasłonecznieniu. Za to stałym elementem są dywany.

Łazienka i wężyk

Przejdźmy do łazienki, gdzie z pewnością znajdzie się wężyk, którym Tunezyjczycy podmywają się po każdym skorzystaniu z toalety. Nie oznacza to, że nie używają papieru toaletowego. W domach gdzie jest prysznic w podłodze jest odpływ, gdzie gospodynie używając ściągaczki usuwają wodę.

Na ścianach często można zobaczyć obrazy z cytatami Koranu.