Mouled w Tunezji i zgougou

Mouled to dikra czyli przypomnienie urodzin proroka Mahometa. Co rocznie wielu Tunezyjczyków z tej okazji udaje się do Kairouane, ze względu na jego historyczne i religijne znaczenie. Organizowane są imprezy kulturalne, artystyczne i handlowe.
Z tej okazji również przygotowany jest specjalność tunezyjska – deser assida zgougou lub assidat zgougou. To budyń z nasion szyszek sosny Aleppo, która w naturze występuje w krajach morza śródziemnego. Deser dekoruje się różnym orzechami: pistacje, migdały, pinii, laskowe. Gospodynie często wymieniają się przygotowanymi specjałami. Nie wszyscy lubią assida zgougou ze względu na specyficzny smak przypominający ziemię stąd przygotowywane są również inne rodzaje assida, takie jak: assida fozdok (krem pistacjowy), assida befriwa (krem z orzechów laskowych), assida bidha, assida tmar (krem daktylowy), assida louz (krem migdałowy) czy assida jeljlen (budyń sezamowy).
Składniki:
- 1 kg nasion zgougou
- 60 dag mąki pszennej
- 50 dag drobnego cukru
- 3 l wody
- 1 l mleka
- 4-5 łyżek cukru
- 3 żółtka
- 3-4 łyżki skrobi
- 2 łyżki wody różanej
Sposób przygotowania:
Dwa dni wcześniej należy nasiona zgougou dokładnie posortować, umyć w dużej ilości wody, odcedzić, wysuszyć w piekarniku lub na patelni, wymieszać i pozostawić na noc do namoczenia w dużej ilości wody.
Kolejnego dnia przefiltrować wodę po namoczeniu zgougou bardzo ostrożnie, 2, 3, a nawet 4 razy w celu usunięcia nieczystości. Dodać mąkę, mieszać. Gotować na małym ogniu i nieustannie mieszać drewnianą łyżką dopóki budyń zgęstnieje. Pod koniec wsypać cukier , zamieszać i przelać do misek.
Następnie przygotować krem. Ubić żółtka z cukrem, skrobią kukurydzianą i odrobiną mleka, aby uniknąć grudek, następnie wlać resztę mleka i gotować na bardzo małym ogniu, ciągle mieszając, aż zgęstnieje krem. Na koniec dodać wodę różaną mieszając. Krem wylać na budyń w miskach, udekorować orzechami. Po ostygnięciu przechowywać w lodówce.
Rada. Aby assida wytrzymała dłużej należy nie jej do mokrych misek.