Podróż z dzieckiem do Tunezji

Mój mąż z córką w Sidi Mehreg

Pierwsza podróż z maleńkim dzieckiem może troszkę zestresować. Ale spokojnie, wszystko da się ogarnąć. Jeśli wybierasz się do Tunezji na wakacje z małym dzieckiem, warto ten poradnik przeczytać. Co musisz wiedzieć? Co trzeba zabrać? Na co się nastawiać? Czytaj dalej.

Paszport

Każde dziecko, podobnie jak dorośli potrzebuje do Tunezji paszport ważny minimum 3 miesiące od daty powrotu.

Dzieci zrodzone ze związku polsko-tunezyjskiego powinny posiadać również tunezyjski paszport i na takim paszporcie przekraczać granicę w Tunezji. Czy zwracają na to uwagę? Zależy na jakiego celnika w Tunezji się trafi.

Zgoda na wyjazd nieletniego

Każdy nieletni lecąc do Tunezji samodzielnie, w towarzystwie tylko jednego rodzica albo osób które nie są jego opiekunami prawnymi powinno posiadać zgodę drugiego rodzica lub opiekunów prawnych na wyjazd. Prawo to wynika z polskich przepisów więc to polscy celnicy mogą żądać taką zgodę. Tunezja nie wymaga takich dokumentów ani przy wjeździe ani przy wylocie. Dosyć często nie jest to sprawdzane na polskich lotniskach ale miejcie świadomość, że jeśli akurat Was sprawdzą a takiego dokumentu nie będziecie posiadać to nie wylecicie.

Jak wygląda lot z infantem (do 2 lat)?

Dziecko do 2 lat zazwyczaj nie posiada swojego miejsca. Podczas lotu niemowlę siedzi na kolanach jednego z rodziców, dostaje się również pasy dla dziecka, które przyczepia się do pasów dorosłego. Wózek dla dziecka można zabrać ze sobą najczęściej w cenie biletu i nadać go jak bagaż rejestrowany lub oddać go dopiero obsłudze przy wejściu do samolotu. Kupując lot u tour operatora nie płaci się za swoje dziecko, dopiero jak skończy 2 lata. Trochę inaczej wygląda to przypadku lotów rejsowych, gdzie bilet jest za darmo, jednak i tak należy opłacić za dziecko podatki i opłaty lotniskowe, a jeszcze inaczej korzystając z low costów ale tanie linie lotnicze nie latają do Tunezji oprócz Easy Jet z Wielkiej Brytanii, więc ja nie mam doświadczenia w tym temacie. Pamiętacie, że obowiązują limity na płyny w bagażu podręcznym? Podróżując z dzieckiem możecie być spokojni, obsługa nie powinna Wam zabrać jedzenia czy płynów dla Waszego bobasa. Dla naszej Małej mieliśmy i bidon z wodą i musy a bez problemu przeszło. Podczas lądowania i wylotu warto podać niemowlakowi butelkę z mlekiem albo przynajmniej samą wodą, jeśli już nie jada mleka z butelki, bądź karmić piersią bobasa dzięki czemu nie powinno dziecko boleć uszy. Jak zająć dzieci podczas podróży? Takich rad nie będę udzielać, ponieważ każdy rodzic najlepiej zna swoją pociechę. Nasza Mała uwielbia samoloty dlatego sam widok z samolotu zajmuje ją. Warto też mieć ze sobą ulubione zabawki czy maskotki dziecka. Nie zapomnijmy o pieluchach, chusteczkach i kosmetykach gdyby była potrzeba przewinąć dziecko.

Co warto zabrać ze sobą na pobyt w Tunezji?

W Tunezji znajdziecie wszystkie produkty potrzebne niemowlakom czy większym dzieciom, w końcu jakoś mieszkańcy Tunezji muszą funkcjonować. Problem pojawia się z jakością produktów, dostępem czy dostępnymi rodzajami. Mleko modyfikowane znajdziecie w aptekach, możecie spytać farmaceutę jakie dostępne mleko jest odpowiednikiem tego z polski, ale oczywiście musicie coś wiedzieć o mleku używanym na co dzień. Resztę produktów potrzebne najmłodszym znajdziecie w supermarketach i innych małych sklepach. W Tunezji dostępne są musy czy słoiczki dla dzieci, jednak wybór jest mały a dostępne są tylko w supermarketach. Co ważne dostępne tego typu produkty w Tunezji również nie zawierają konserwantów, dodatków w postaci cukrów czy soli. Ale uwaga – te z produktów przeznaczonych dla dzieci powyżej 3 lat już mają w składzie cukier! Pieluchy dla dzieci znajdziecie raczej w każdym sklepie, jednak tutaj kuleje jakość. Nie kupowałam wszystkich dostępnych na rynku pieluch ale z tych które niestety kupowałam swojej córce mogę stwierdzić, że to nie pieluchy a cerata. stanowczo odradzam pieluch z marki Peaudouce.

Czy jest się czego obawiać w związku z podróżą z dzieckiem?

Czy Tunezja jest bezpiecznym krajem dla rodziców z dziećmi? Zdecydowanie tak. Tunezyjczycy mają zupełnie inne podejście do dzieci, nie tylko swoich. Są bardziej otwarci, lubią się bawić, przytulać nawet nie swoje dzieci. Warto być tego świadomym, że takie zachowania Tunezyjczyków to nie odruchy pedofilskie tylko różnice kulturowe. Większość tunezyjskich hoteli dostępnych w ofercie polskich tour operatorów są przeznaczone dla rodzin więc o rozrywkę dla dzieci też nie ma co się martwić.