Sylwester w Tunezji

Billionaire Gammarth

Tunezja to dobry kierunek na spędzenie Sylwestra. Większość hoteli, klubów, dyskotek w stolicy czy kurortach organizuje imprezy sylwestrowe. Restauracje natomiast organizują odświętne kolacje. Ciekawym wyborem jest też spędzenie Sylwestra na południu kraju na Saharze, organizowane przez lokalne biura.


W Tunezji Sylwester czy nowy rok nie jest specjalnym wydarzeniem. Nie oznacza to, że cała społeczność ignoruje tą “wyjątkową” noc. Wielu Tunezyjczyków, zwłaszcza młodych wybiera się na imprezy sylwestrowe lub organizuje sobie domówki. Na zachodzie czy południu jest zdecydowanie spokojniej, więc jeśli młodzi z tych części kraju chcą się prawdziwie zabawić udają się do kurortów. Dużą grupę gości na takim party stanowią sąsiedzi z zachodniej granicy, którzy tłumnie przybywają do Tunezji. Na granicy tunezyjsko-algierskiej w tym okresie tworzą się spore kolejki.


W hotelach zazwyczaj organizują animacje oraz występy zespołów z muzyką na żywo. Na dyskotekach i klubach ludzie bawią się przy różnego rodzaju muzyce. Jedni ubierają się odświętnie, inny zwyczajnie… Tuż przed północą następuje odliczanie, a w niektórych miejscach wznoszą toast szampanem, ale w większości nie brak innego alkoholu. Tunezyjczycy przeważnie nie bawią się do białego rana, standardowo do 1-2 w nocy.


W wielu tunezyjskich domach jest zwyczaj przygotowania ciasta bardziej na Nowy Rok niż Sylwester – Buche de Noel (a niektórzy na Boże Narodzenie).
Żadne z miast w Tunezji nie organizuje Sylwestra pod niebem tak jak w Polsce. Jednak można zobaczyć fajerwerki.

W tunezyjskiej tv nadawane są programy z występami gwiazd, skeczami, wywiadami.