Wakacje w Tunezji – poradnik dla początkujących

Osoby, które zastanawiają się nad wakacjami w Tunezji ale za dużo o tym kraju nie wiedzą często pytają mnie o różne sprawy związane z wakacjami w tym kraju więc warto to wszystko zebrać w jedną całość.

Biuro podróży a może podróż indywidualna?

Osoby, które po raz pierwszy udają się do Tunezji polecałabym raczej opcje wakacji z biurem podróży, chyba że dana osoba już wcześniej podróżowała samodzielnie do innego kraju arabskiego. Natomiast przy kolejnym wyjeździe myślę, że taki wyjazd indywidualny nie będzie stanowił problemu, zwłaszcza dla osób które władają francuskim ale też angielskim. Nocleg można zarezerwować np. poprzez Booking.com albo Hotelscom gdzie dostępne są nie tylko hotele ale też pensjonaty czy wille. Już na lotnisku można wypożyczyć samochód albo po prostu pojechać do hotelu taksówką, niektóre hotele mają też w swojej ofercie taką uslugę. Co do samego biura – wybór należy do Was.

Kiedy wykupić wycieczkę lub bilet?

Z własnego doświadczenia wiem, że opłaca się kupować wycieczki w ofertach first minute lub w ramach lastów. Teraz jednak sytuacja może wyglądać inaczej. Bilet lotniczy warto kupić jak najwcześniej ale trzeba mieć na uwadze, że za bilet w okolicach świąt Wielkiejnocy, Bożego Narodzenia czy w lecie i tak zapłaci się dużo.

Jaki wybrać hotel?

Przy podejmowaniu decyzji warto sprawdzić różne grupy lub fora. Poczytać jakie mają opinie, zobaczyć zdjęcia. W folderach, na stronach internetowych biur podróży czy serwisów sprzedających noclegi zawsze będą piękne zdjęcia, może nawet stare a rzeczywiście hotel już tak może nie wyglądać. Sprawdzajcie hotele przed podjęciem decyzji i wykupienia wycieczki czy noclegu. Niestety bardzo często widzę, że ludzie kupują wycieczkę do hotelu X a potem pytają o opinie. I po co? Już nic nie zmienią (chyba, że wykupili wycieczkę z taka opcją) a mogą (czasami) niepotrzebnie się nastawić negatywnie. Zwracajcie uwagę na to jak daleko od hotelu znajduje się plaża. Niektóre hotele mają swoje prywatne plaże zaraz przy hotelu, z innego trzeba przejść przez ulicę aby dostać się na plażę, inne są od niej bardziej oddalone. Wiele hoteli ma swoje prywatne mini aquaparki. Zwróćcie też uwagę na to co wchodzi w skład all inclusive oraz do jakiej godziny obowiązuje. Radzę też nie sugerować się ilością gwiazdek danego hotelu bo system przyznawania gwiazdek w Tunezji jest przestarzały i dopiero przyjęto nowy system gwiazdek, który w najbliższych 3-4latach będą wprowadzać.

W jakich miesiącach wybrać się na wakacje do Tunezji?

Tunezyjski klimat sprawia, że do Tunezji warto się wybrać o każdej porze roku. Mniej więcej od kwietnia do listopada jest upalnie lub po prostu ciepło więc to idealny czas dla tych, którzy chcą odpocząć i poopalać się. W lipcu czy sierpniu są najwyższe temperatury oraz najwięcej urlopowiczów. Zima natomiast to idealny czas do zwiedzania Tunezji. Wiele osób obawia się wakacji w czasie ramadanu. Tak naprawdę nie ma czego się obawiać. Jak już nie raz wspominałam, w kurortach w czasie ramadanu nic się nie zmienia – restauracje, kawiarnie nadal normalnie działają w dzień, turysta może normalnie spożywać dania i napoje publicznie. Okres ramadanu nie wpływa negatywnie na urlopy turystów. Po za tym w tym czasie nie ma w hotelach lokalnych turystów ani z sąsiednich krajów co niestety (moim zdaniem) obniża standard hotelu. To właśnie po ramadanie pojawiają się miejscowi oraz urlopowicze głównie z Algierii.

Czy do Tunezji potrzebne są szczepienia?

Nie ma obowiązkowych szczepień, jednak zalecane są szczepienia na dur brzuszny, tężec, błonnice i wirusowe zapalenie wątroby typu A i B.

Temperatury w Tunezji

W niektórych miejscach na południu kraju lub północy w głąb lądu temperatura dochodzi do ponad 50°C. Noce w lecie są ciepłe, czasami nawet bardzo ciepłe, wówczas temperatura osiąga ponad 20°. Podobnie jest z temperaturą wody w lecie. Zimą temperatura waha się pomiędzy 5° w nocy a 18°-20° w dzień. Temperatury na wyspie Djerba zazwyczaj są delikatnie wyższe niż na kontynencie. Średnie temperatury w dzień w:

  • Tunisie – styczeń 16°, lipiec 33°
  • Hammamecie – styczeń 17°, lipiec – 34°
  • na Djerbie – styczeń 17°, lipiec 37°

Jakie kurorty są popularne w Tunezji?

Obecnie popularnymi kurortami są Hammamet, Sousse, Monastir, Mahdia oraz niezwykle popularna Djerba. Dla młodych ludzi dobrym wyborem jest Sousse lub Hammamet, które zapewniają im większą rozrywkę. Natomiast Djerba czy Mahdia to wybór dla osób pragnących spokoju. Dobrze też pomyśleć przy wyborze miejscowości co chcielibyśmy zwiedzić. Djerba to dobre miejsce z którego można zwiedzić południe kraju, natomiast pozostałe miasta są odpowiednie gdy chcemy wybrać się na wycieczkę do stolicy i Sidi Bou Said.

Euro czy dolary?

Nieśmiertelne pytanie na różnych grupach – co zabrać do Tunezji? Euro czy dolary? Najczęściej ludzie się licytują co lepsze ale ja zawsze mówię, że nie ważne co weźmiesz, ważne by tę obcą walutę wymienić na miejscu na lokalną – dinary. Różnica w otrzymanych dinarach będzie niewielka, obecnie wymieniając złotówki na 100€ wydamy więcej ale też otrzymamy więcej dinarów w Tunezji za 100€ niż za 100$. Pamiętajcie o tym, by przy wymianie w Tunezji obcej waluty na dinary zabrać i zatrzymać aż do wylotu potwierdzenie wymiany. Bez tego dokumentu nie możecie wymienić dinarów na obcą walutę a dinarów nie wolno wywozić. Dinarów na obcą walutę nie zamienicie w hotelu, tylko w kantorach lub na lotnisku. Więcej o tunezyjskiej walucie znajdziecie tutaj. Dobrą opcją jest też zabrać ze sobą kartę do bankomatu. W większych miastach znajdziecie na każdym kroku bankomat. Ewentualnie można zabrać ze sobą do Tunezji kartę Revolut z której można korzystać bez problemu.

Cło

Przede wszystkim nie wolno wwozić dinarów tunezyjskich. Waluta obca przekraczająca równowartość 5 000 dt podlega deklaracji. Do Tunezji można wwieźć 200 szt. papierosów i 50 cygar, 2 l alkoholu poniżej 25% oraz 1 l alkoholu powyżej 25%, dwa aparaty fotograficzne, telefony, jedną kamerę i 20 kaset. Na lotnisku w Tunezji na bezcłówce można kupić 1 l alkoholu na jedną osobę za okazaniem paszportu. Warto też pamiętać, że aby móc używać dronów w Tunezji trzeba mieć specjalne pozwolenie. Nie wolno też wwozić „rzeczy które może podważyć moralność, zdrowie i bezpieczeństwo publiczne” i tutaj mowa np o wibratorach. Co prawda nie znalazłam dokładnych informacji o tym ale celnicy lubią się przyczepić również do lornetek czy powerbanków z dużą pojemnością. Kontrole są wyrywkowe, w zależności na kogo się trafi przy odprawie. Nie każdy zostanie sprawdzony.

Przy wylocie nie wolno wywozić waluty tunezyjskiej, zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem z listy CITES, henny, leków, rzeczy typu wibratory.

Co ze sobą zabrać?

Oprócz rzeczy osobistych i kosmetyków warto zabrać ze sobą:

  • dobry krem z filtrem – w Tunezji nie wiele trzeba aby poparzyć skórę,
  • okulary przeciwsłoneczne,
  • kapelusz – nikt raczej nie chce dostać udaru mózgu,
  • tabletki przeciwbólowe, przeciwbiegunkowe – zdarzają się zatrucia,
  • tabletki na gardło – klimatyzacja, zimne lub lodowate napoje dzięki którym chcemy się ochłodzić przy tak wysokich temperaturach może skutkować okropnym bólem gardła,
  • jeżeli jesteś przewlekle chory_a to lekarstwa możesz mieć ze sobą w ilościach odpowiadających długości pobytu w Tunezji, pod warunkiem przedstawienia służbie celnej zaświadczenia lekarskiego wystawionego przez lekarza. Czy to sprawdzają? Niekoniecznie, warto jednak nie wwzoić dużych ilości. W przypadku lekarstw zawierających środki odurzające lub substancje psychotropowe należy przedstawić również zezwolenie na wwóz wydane przez Ambasadę Tunezji w Warszawie. Tego akurat bym przestrzegała,
  • przewodnik Pascal Lajt – Tunezja, w którym znajdziecie wiele przydatnych informacji.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Od końca marca do końca października z uwagi na to, że Polska zmienia godziny na czas letni, pomiędzy Tunezją a Polską jest godzina różnicy czasu do tyłu. W Tunezji są takie same gniazdka jak w Polsce.

Dokumenty

Polscy turyści przekraczający tunezyjską granicę nie potrzebują wizy spędzając tam maksymalnie 90 dni. Paszport powinien być ważny jeszcze 3 miesiące w momencie opuszczenia Tunezji. W Tunezji obowiązuje meldunek dlatego osoby, które planują indywidualny wyjazd powinny zameldować się na komisariacie policji, turyści którzy nocują w hotelu nie muszą bo ten obowiązek spoczywa na hotelu.