Związki przedmałżeńskie Tunezyjczyków

Photo by frank mckenna on Unsplash

W Tunezji sytuacje gdzie rodzice wybierają dzieciom męża czy żonę zdarza się już tylko na wsiach w bardziej tradycyjnych rodzinach.

Tunezyjczycy głównie sami wybierają sobie partnerów. Część młodych poznaje się i przez jakiś czas, czasami nawet długi – spotyka się w tajemnicy przed swoimi rodzicami najczęściej w innym mieście albo w mało zatłoczonym miejscu a dopiero w momencie gdy są pewni swojego uczucia bądź sytuacja finansowa mężczyzny jest dobra chłopak przyjeżdża do domu swojej dziewczyny “na słowo” – potwierdza, że myśli poważnie o swojej dziewczynie, dzięki czemu oficjalnie są parą. Ewentualnie od razu zaręczają się by bez jakichkolwiek przeszkód móc normalnie się spotykać. Oczywiście są i bardziej nowoczesne rodziny gdzie para może się spotykać bez wcześniejszego porozumienia z rodzicami dziewczyny ale często i tak nie spotykają się w swoim mieście by nie narażać dziewczyny na złe komentarze. Wszak tunezyjscy sąsiedzi wypatrzą wszystko i przekażą raport rodzicom. Poważniejsza rzecz dzieje się podczas zaręczyn gdzie rodzina chłopaka poznaje się z rodziną dziewczyny ale o tym więcej innym razem. Zarówno oficjalna deklaracja chłopaka na poważny związek jak i zaręczyny mogą zostać zerwane przez chłopaka jak i dziewczynę.

A jak poznają się Tunezyjczycy? Standardowo – przez znajomych, przez Facebooka, czasami wybierają sobie drugą połówkę wśród sąsiadów. Zdarzają się też związki pomiędzy najbliższym kuzynostwem. Są oczywiście różne portale randkowe ale z tego co widziałam głównie korzystają osoby rozwiedzione, dojrzałe.

Często Tunezyjki podczas pierwszych spotkań nie idą na nie same – zabierają koleżanki – głównie ze względów bezpieczeństwa. Pary najczęściej spędzają czas w kawiarniach, na spacerach, jeśli w mieście jest kino czy dyskoteka również i tak spędzają czas. Czyli w sumie podobnie jak u nas. Natomiast w przypadku spędzania czasu w domu – tu już zależy od rodziny – jedni nie mają problemów by para sama spędzała czas w pokoju, w innym domu nie ma takiej możliwości.

A co z seksem? Oczywiście o tym przed ślubem nie może być mowy. Także pary przed ślubem nie mają szans na wspólne zamieszkanie, sypianie w domu partnera/ki. Oboje powinni stracić dziewictwo podczas pierwszej nocy po ślubie, w Tunezji nadal panuje kult dziewictwa. W rzeczywistości jest z tym różnie. W gorszej sytuacji są kobiety ale te w potrzebie też sobie z tym radzą. Kobiety poddają się operacji odnowienia błony dziewiczej albo decydują się na seks analny lub oralny.